ԱՄՆ-ն և Թուրքիան պատժամիջոցների չեղարկման շուրջ համաձայնության են եկել
Անկարան և Վաշինգթոնը համաձայնության են եկել՝ հոգևորական Էնդրյու Բրանսոնին ազատ արձակելու և Թուրքիայի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցները չեղարկելու շուրջ, հաղորդում է The Washington Post-ը:
Վկայակոչելով անանուն աղբյուրը՝ պարբերականը հայտնում է, որ Բրանսոնը կարող է ազատության մեջ հայտնվել արդեն ուրբաթ հերթական դատական նիստից հետո:
Աղբյուրը նշում է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը որոշել է նաև չեղարկել Թուրքիայի դեմ սահմանված պատժամիջոցները:
Բրանսոնը հայտնվել էր թուրքական դատարանում մայիսին և հերքել ահաբեկչական գործունեության և լրտեսության մեջ ներգրավվածությունը, ապա հուլիսին տնային կալանքի ենթարկվել: Դատախազությունը պահանջում էր նրան 35 տարվա ազատազրկման դատապարտել: Միջադեպից հետո լարվածություն էր առաջացել Անկարայի և Վաշինգթոնի միջև հարաբերություններում: Օգոստոսի 1-ին Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի ներքին գործերի և արդարադատության նախարարների նկատմամբ պատժամիջոցներ էր սահմանել:

США и Турция договорились об освобождении пастора Брансона и отмене санкций
Анкара и Вашингтон достигли договоренности об освобождении американского пастора Эндрю Брансона и отмене санкций США в отношении Турции. Об этом сообщила в четверг в своей электронной версии газета The Washington Post.
Ссылаясь на неназванных должностных лиц США и другие источники, осведомленные о развитии событий в деле Брансона, она отметила, что тот может выйти на свободу в Турции уже в пятницу после очередного судебного заседания. В свою очередь, по данным издания, американская администрация взяла на себя обязательство отменить уже примененные против Турции в связи с делом Брансона ограничительные меры и не вводить новые рестрикции такого рода.
7 мая Брансон предстал перед турецким судом и отверг обвинения в террористической деятельности и шпионаже, а 25 июля он был помещен под домашний арест по медицинским соображениям. Прокуратура требует для него 35 лет лишения свободы.
Из-за ареста пастора возникла серьезная напряженность в отношениях Анкары и Вашингтона. 1 августа США ввели санкции в отношении министров внутренних дел и юстиции Турции Сулеймана Сойлу и Абдулхамита Гюля из-за того, что Анкара не позволила вернуться на родину Брансону. МИД Турции осудил решение США и призвал от него отказаться.