Ինքնահրկիզման փորձից հետո Վրաստանի կառավարությունը տեղի է տվել. հացահատկի փոխադրումն ավտոտրանսպորտով ևս մեկ տարի չի արգելվի
2020
Շաբաթ, 22 սեպտեմբերի, 2018 թ., 01:15
Հացահատիկը վերգետնյա տրանսպորտով փոխադրելու արգելքի մասին Վրաստանի կառավարության որոշումը հետաձգվել է մեկ տարով: Այս մասին հայտնում է Jamnews-ը: Այսպիսի որոշում է կայացրել ֆինանսների նախարար Վանո Մաճավարիանին, երբ հացահատիկ ներկրող վարորդների բողոքի ակցիայի ժամանակ մասնակիցներից մեկն իր վրա բենզին է լցրել և սպառնացել այրել իրեն:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 15-ին Վրաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց ուժի մեջ մտցնել Վրաստանի տարածքով ավտոտրանսպորտային միջոցներով հացահատկի և ալյուրի փոխադրման արգելքը: Այդ որոշումը թույլատրում էր նշված բեռնափոխադրումներն իրականացնել միայն նավահանգիստների և երկաթուղային մագիստրալների միջոցով: Որոշումը, որն ավտոտրանսպորտով հացահատիկ և ալյուր փոխադրողներին և տարանցմամբ զբաղվողներին զրկում էր գործունեություն ծավալելու հնարավորությունից, պետք է ուժի մեջ մտներ հոկտեմբերի 1-ից:
Կառավարության առաջ քաշած միակ փաստարկը հսկիչ անցակետերում կուտակվող հերթերն են հացահատիկով բեռնված մեքենաների պատճառով, ինչպես նաև խցանումները, որոնք դրանք ստեղծում են ճանապարհներին, ինչն անհարմարություն է ստեղծում տարեցտարի աճող զբոսաշրջային հոսքի համար: Կառավարության որոշումը գործազուրկ էր դարձնում բեռնատարների հարյուրավոր վարորդների, որոնք զբաղվում են հացահատկի փոխադրմամբ: Սեպտեմբերի 17-ին վարորդները հավաքվել էին Լիլոյում՝ տնտեսական գործունեության ձևակերպման գոտում, և հանդիպում էին պահանջում նախարար Մաճավարիանիի հետ: Եռօրյա ցույցից հետո նրանք ստիպեցին կառավարությանը զիջումների գնալ: Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ակցիայի մասնակիցներից մեկը բարձրացավ Լիլոյի տերմինալի տանիքն ու սպառնաց ինքնահրկիզման ակտ իրականացնել:
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունել վարորդների դրությունն ու որոշել մեկ տարով հետաձգել կարգավորման ընդունումը: Ապագայում փոխադրումների սահմանափակումները սեզոնային կամ այլ բնույթ կկրեն. դա տեղի կունենա հարցը բեռնատարների վարորդների հետ քննարկելուց հետո», — հայտարարել է ֆինանսների նախարարը, որը հանդիպել է ինքնահրկիզման ակտ իրականացնելու սպառնալիք հնչեցրած վարորդի հետ: Բեռնատարների վարորդներից և հացահատկի բեռնափոխադրումներով զբաղվող ընկերություններից զատ Վրաստանի կառավարությունը բարդ դրության մեջ էր դնում նաև հարևան Հայաստանին:

Правительство Грузии отступило: перевозка зерна автотранспортом запрещена не будет
Постановление правительства Грузии о запрете на перевозки зерна автомобильным транспортом упразднено на один год.
Такое решение министр финансов Вано Мачавариани принял после того, как на акции, устроенной водителями-импортерами зерна, один из ее участников облил себя бензином и пригрозил самосожжением.
15 сентября правительство Грузии издало распоряжение, согласно которому вступил в силу запрет на перевозку автотранспортом зерна и муки по территории страны. Это распоряжение предоставляло право на эти перевозки только через морские порты и по железной дороге. Распоряжение, лишавшее деятельности автотранспортных перевозчиков зерна и муки, а также транзитеров, должно было заработать с 1 октября.
Единственным аргументом, который представило правительство в доказательство необходимости этой меры, были очереди на таможенно-пропускных пунктах, возникающие из-за груженных зерном машин, а также пробки на дорогах, что создает дискомфорт ежегодно растущему туристическому потоку.
Решение правительства оставляло без работы сотни водителей грузовиков, занятых на перевозке зерна. 17 сентября водители собрались в пригороде Тбилиси Лило в зоне оформления экономической деятельности и потребовали встречи с министром Мачавариани.
После трехдневного протеста они вынудили правительство пойти на уступки. Это произошло после того, как один из участников акции взобрался на крышу терминала и пригрозил устроить акт самосожжения.
«Мы приняли во внимание положение водителей и приняли решение отложить на год принятие регуляции. В будущем ограничения на перевозки будут носить сезонный характер или станут иного типа – это будет решено после обсуждения вопроса с самими водителями грузовиков», — заявил министр финансов, встретившийся с водителем, угрожавшим себя сжечь.
Помимо водителей грузовиков и компании, занимающиеся зернорейдерством, решение правительства Грузии ставило в сложное положение соседнюю Армению.
Грузия для Армении является единственной транзитной территорией, через которую в страну поступает зерно. Поэтому запрет на автотранспортные перевозки зерна по территории Грузии мог вызвать заметное подорожание хлеба в Армении.