«ԱՄՆ-ն խախտել է առևտրային կանոններն ու առևտրային պատերազմ սկսել». Չինաստանի իշխանություններ
ԱՄՆ-ն Չինաստանի դեմ տնտեսական հարաբերությունների պատմության մեջ չտեսնված առևտրային պատերազմ է ծավալել: Այս մասին ասվում է Չինաստանի իշխանությունների հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ-ն հուլիսի 6-ից սկսել է 34 միլիարդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքի համար 25-տոկոսանոց տուրք սահմանել: Այդպիսով ԱՄՆ-ն խախտում է առևտրային կանոններն ու պատերազմ է սկսում Չինաստանի դեմ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Չինական կողմը պարտավորվել է առաջինը հարված չհասցնել, սակայն մեր պետության շահերի համար մենք ստիպված ենք պատասխան միջոցներ կիրառել»,- ընդգծում են Չինաստանի իշխանությունները:

«США нарушили правила торговли и развязали самую большую торговую войну», — власти Китая
США развязали против Китая небывалую в истории экономических отношений торговую войну, заявило в пятницу министерство коммерции КНР.
«США с 6 июля начали взимать 25-процентную пошлину на ввозимые китайские товары стоимостью $34 млрд. Тем самым США нарушили правила торговли, развязали против Китая самую большую торговую войну в истории экономических отношений», — говорится в распространенном в пятницу заявлении ведомства.
Минкоммерции подчеркнуло: «Китайская сторона обязалась не наносить удар первой, однако для защиты коренных интересов государства и народа страны, вынуждена прибегнуть к ответным мерам».