Մեդվեդևը, Պուտինի վարչակազմի մի շարք անդամներն ու ռուս օլիգարխներն ԱՄՆ-ի «Կրեմլյան զեկույցում»
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը Կոնգրեսին է ներկայացրել «Կրեմլյան զեկույցը»: Զեկույցում 210 անուն կա. ՌԴ 114 պաշտոնյաներ և պետական ընկերությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև 96 օլիգարխներ, հաղորդում է ТАСС-ը:
«Կրեմլյան զեկույց»-ում են հայտնվել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևն ու նախարարների կաբինետի անդամները, այդ թվում՝ ՌԴ Էներգետիկայի նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Նովակը: Ցուցակում են հայտնվել նաև ՌԴ նախագահի վարչակազմի մի շարք անդամներ, ներառյալ՝ Վայնո, Գրոմով, Պեսկով, Սուրկով, ինչպես նաև՝ Մատվիենկո, Վոլոդին, Սեչին, Միլեր, Նարիշկին և այլք:
«Օլիգարխների ցուցակում» են՝ ՌԴ նախագահի խորհրդականներ՝ Կլիմենկո և Գլազիև, գործարարներ՝ Ալիշեր Ուսմանով, Ռոման Աբրամովիչ, Սուլեյման Քերիմով, «Կասպերսկու լաբորատորիայի» հիմնադիր Եվգենի Կասպերսկի, Պյոտր Ավեն և Վլադիմիր Պոտանին: Վերոնշյալ ցուցակում են նաև՝ Արկադի և Բորիս Ռոտենբերգներ, Գենադի Տիմչենկո, Օլեգ Տինկով, Ալեկպերով, Միխելսոն, Գուրիև և Գուցերիև:
Ընդ որում, ԱՄՆ ֆիննախի հաղորդմամբ՝ «Կրեմլյան զեկույցի» մասնակիցների վրա ԱՄՆ-ում որևէ սահմանափակում և արգելք չի տարածվում: Այսպես կոչված «օլիգարխների ցուցակը» ևս պատժամիջոցային չէ:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ն նոր հակառուսական պատժամիջոցներ դեռևս չի սահմանի:
Նշենք, որ փաստաթուղթը ներկայացվել է Ռուսաստանի իշխանությունների հետ սերտ կապվեր ունեցող «ԱՄՆ հակառակորդներին պատժամիջոցների միջոցով հակազդելու մասին» օրենքի շրջանակներում:

Минфин США включил имена 210 человек в "кремлевский доклад"
Минфин США представил Конгрессу "кремлевский доклад". В документе содержится 210 имен: 114 крупных чиновников РФ и руководителей госкомпаний, а также 96 олигархов.
Так, в "кремлевский список" включили премьер-министра Дмитрия Медведева и членов кабинета министров, в числе которых глава Минэнерго России Александр Новак. В список попало руководство администрации президента РФ, включая Вайно, Громова, Пескова, Суркова. Также в перечне - Матвиенко, Володин, Сечин, Миллер, Нарышкин, Бортников, экс-глава "Россетей" Бударгин, глава Росатома, "Интер РАО", "Русгидро".
Среди фигурантов "списка олигархов" - советники президента РФ Клименко и Глазьев, предприниматели Алишер Усманов, Роман Абрамович, Сулейман Керимов, создатель "Лаборатории Касперского" Евгений Касперски, Петр Авен и Владимир Потанин. В перечень также включены Аркадий и Борис Ротенберги, Геннадий Тимченко, Олег Тиньков, Алекперов, Михельсон, Гурьев и Гуцериев.
При этом в американском минфине уточнили, что на фигурантов "кремлевского доклада" не распространяются в США никакие ограничения и запреты. Так называемый список олигархов также не является санкционным, никакие ограничения против его фигурантов не вводятся, сделки с ними американцам ничем не грозят, если только ограничительные не были введены в отношении того или иного лица ранее.