Պուտինը հրամայել է հանել ռուսական զորքերը Սիրիայից
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն, ով այսօր այցելել է Սիրիայի Հմեյմիմ ռուսական ավիաբազա, հրամայել է հանել երկրի տարածքից ռուսական զորքերը:
«Պաշտպանության նախարարին, Գլխավոր շտաբի պետին հրամայում եմ սկսել ռուսական զորամիավորումների դուրս բերումը»,- ելույթ ունենալով զինվորականների առջև՝ հայտարարել է Պուտինը:
Նա նշել է, որ ռուս զինծառայողները հայրենիք են վերադառնում հաղթանակով: Պուտինը հավելել է, որ եթե ահաբեկիչները դարձյալ գլուխ բարձրացնեն, ապա Ռուսաստանն այնպիսի հարվածներ կհասցնի, որ նրանք նախկինում երբեք չեն տեսել:
Հմեյմիմում Պուտինին դիմավորել են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, ՌԴ ՊՆ Սերգեյ Շոյգուն ու Սիրիայում ռուսական զորքերի հրամանատար Սերգեյ Սուրովկինը:

Путин приказал начать вывод российской группировки из Сирии
Президент Владимир Путин, прибывший утром на российскую базу в сирийском Хмеймиме, отдал приказ приступить к выводу российской группировки войск из Сирии.
"Министру обороны, начальнику Генштаба приказываю приступить к выводу российской группировки войск в пункты их постоянной дислокации", —заявил Путин, выступая перед военнослужащими.
По его словам, российские военные возвращаются на родину с победой. Президент добавил, что если террористы "вновь поднимут голову, мы нанесем по ним такие удары, которых они пока и не видели".
В Хмеймиме главу государства встретили президент Сирии Башар Асад, министр обороны Сергей Шойгу и командующий российской группировкой в Сирии Сергей Суровикин.