Աստղագետներն ստացել են Արեգակի` երբևէ արված ամենամանրակրկիտ պատկերները
Աստղագետներն ստացել են Արեգակի մակերևույթի ամենամանրակրկիտ պատկերները, որոնք բացահայտում են պտտվող մրրիկներ և ոսկեգույն շերտեր։ Դիտարկումները կատարվել են Հավայան կղզիներում գտնվող Ինոուե արեգակնային աստղադիտակի միջոցով, որը համարվում է աշխարհի ամենահզորը:
Պատկերները բացահայտել են 20 կիլոմետրից պակաս տրամագծով օբյեկտներ արեգակնային բծի մոտ գտնվող մագնիսական ակտիվ գոտում։ Այս պատկերները ցույց են տալիս գործընթացներ, որոնք կարող են բացատրել երկարատև առեղծվածը, թե ինչու է Արեգակի արտաքին մթնոլորտը՝ պսակը, տաքանում միլիոնավոր աստիճաններով, մինչդեռ նրա մակերեսը ընդամենը 6000 աստիճան է։
ԱՄՆ-ի Ազգային արեգակնային աստղադիտարանի ավագ գիտնական, դոկտոր Ֆրիդրիխ Վոգերի խոսքով, սրանք «Արեգակի մակերևույթի ամենաբարձր տարածական լուծաչափով պատկերներն են, որոնք երբևէ արվել են»։ Պատկերներում առկա փոքր մրրիկի նման կառուցվածքները նույնականացվել են՝ որպես Կելվին-Հելմհոլցի անկայունություններ (KHI): Դրանք առաջանում են, երբ արագ շարժվող պլազման սահում է ավելի դանդաղ շարժվող հեղուկի կողքով՝ ստեղծելով կտրվածք միջերեսում։ Սա առաջացնում է խանգարումներ, որոնք վերածվում են պարուրաձև մրրիկների, որոնք նման են կոտրվող ալիքներին: Գիտնականները դիտարկել են KHI-ներ Երկրի լճերում, օվկիանոսներում և ամպերում, և նույնիսկ Յուպիտերի և Սատուրնի մթնոլորտներում, բայց սա առաջին անգամն է, որ դրանց գոյությունը հաստատվում է Արեգակի վրա։
Արեգակի վրա տեղի ունեցող պայթյունային իրադարձությունները, ինչպիսիք են արեգակնային բռնկումները և պսակի զանգվածի արտանետումները, առաջանում են աստղի ծայրահեղ մագնիսական դաշտերից: Դրանք կարող են խափանումներ առաջացնել Երկրի վրա՝ անջատելով էլեկտրական ցանցերը, արբանյակները և GPS նավիգացիոն համակարգերը: Մագնիսական դաշտերը առաջանում են տաք, լիցքավորված պլազմայի շարժումից, բայց այս գործընթացի ֆիզիկան լիովին հասկանալի չէ: Աստղագետները գիտեն, որ մագնիսական դաշտի գծերը կարող են ոլորվել՝ ստեղծելով լարվածություն, որը հանկարծակի ազատվում է, երբ խճճված գծերը կոտրվում են: Այնուամենայնիվ, թե ինչն է առաջացնում այս գործընթացը, մնում էր անհասկանալի: Մրրրկահոսքերն այժմ հիմնական գործոն են, որը բացատրում է, թե ինչու են դաշտի գծերը սկզբում միահյուսվում և ինչու է Արեգակի պսակը տաքանում մինչև մի քանի միլիոն աստիճան: «Սա կարող է լուծել վերջին 50 տարիների ամենամեծ առեղծվածը արեգակնային ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի մեջ»,- ասել է հետազոտական ​​​​խմբի աստղագետ Դավիթ Կուրիձեն:

Астрономы получили самые детальные в истории снимки Солнца
Астрономы получили самые детальные изображения поверхности Солнца, на которых видны закручивающиеся вихри и золотые полосы. Наблюдения проводились с помощью солнечного телескопа Иноуэ на Гавайях, который считается самым мощным в мире, пишет The Guardian.
На снимках удалось различить объекты размером менее 20 км в магнитно-активной зоне рядом с солнечным пятном. Эти изображения демонстрируют процессы, которые, вероятно, объясняют давнюю загадку: почему корона, внешняя атмосфера Солнца, нагрета до миллионов градусов, тогда как его поверхность имеет температуру всего 6000 градусов.
По словам доктора Фридриха Вёгера, старшего научного сотрудника Национальной солнечной обсерватории США, это «изображения поверхности Солнца с самым высоким пространственным разрешением из когда-либо полученных». На снимках небольшие структуры, похожие на водовороты, были идентифицированы как неустойчивости Кельвина-Гельмгольца (KHIs). Они образуются, когда быстро движущаяся плазма скользит мимо более медленной жидкости, создавая сдвиг на границе раздела. Это вызывает возмущения, которые перерастают в спиральные вихри, похожие на разбивающиеся волны. Учёные наблюдали KHIs в озёрах, океанах, облаках на Земле и даже в атмосферах Юпитера и Сатурна, но на Солнце их существование подтверждено впервые.
Взрывные события на Солнце, такие как вспышки и корональные выбросы массы, вызваны экстремальными магнитными полями звезды. Они могут вызывать сбои на Земле, выводя из строя электросети, спутники и GPS-навигацию. Магнитные поля генерируются движением горячей заряженной плазмы, но физика этого процесса до конца не изучена. Астрономы знают, что линии магнитного поля могут перекручиваться, создавая напряжение, которое внезапно высвобождается, когда запутанные линии разрываются. Однако что запускает этот процесс, оставалось неясным. Вихревые потоки теперь являются ключевым фактором, объясняя, почему линии поля изначально переплетаются и почему корона Солнца нагрета до нескольких миллионов градусов. «Это может решить самую большую загадку последних 50 лет в физике Солнца и астрофизике», — сказал астроном из исследовательской группы Давид Куридзе.