Մեքսիկայի Անթրոպոլոգիայի և պատմության ազգային ինստիտուտի մասնագետները երկրի հարավում՝ Չիապաս նահանգի Սինտալապա համայնքի տարածքում, հայտնաբերել են քարանձավ՝ նախակոլումբոսյան ժամանակաշրջանի 13 ծիսական պահոցներով, որոնցում գտնվել է 179 արտեֆակտ։ Ինչպես հաղորդվում է գերատեսչության կայքում, սա տարածաշրջանում վերջին տասնամյակների կարևորագույն հնագիտական հայտնագործություններից մեկն է:
Մունդո-Սոկե անվանումը ստացած քարանձավը հայտնաբերել է տեղացի ուղեկցորդը։ Քարանձավի երկարությունը 100 մետր է, իսկ անտեղ մուտք գործելը չափազանց դժվար է՝ անհրաժեշտ է պարանով ավելի քան 10 մետր իջնել։ Ինստիտուտի մասնագետների կարծիքով՝ դա օգնել է դարեր շարունակ պահպանել տարածքն ամբողջական վիճակում և կանխել դրա թալանումը։
Քարանձավի ներսում հայտնաբերվել են ծիսական սափորներ և թասեր, որոնցից շատերը զարդարված են յագուարների, բվերի և օձերի պատկերներով։ «Սոկե ժողովրդի աշխարհայացքում այս երեք կենդանիները կապված են գիշերային աշխարհի և քարանձավների հետ․ յագուարը խորհրդանշում է խավարը և համարվում է ստորգետնյա աշխարհի պահապանը, բուն կապվում է գիշերվա և իմաստության հետ, իսկ օձը՝ ուժի և կյանքի ու մահվան շրջափուլի հետ»,— բացատրում է Չիապասում ինստիտուտի ստորաբաժանման գիտաշխատող Խոսուե Լոսադա Տոլեդոն։
Որոշ արտեֆակտներ զարդարված են սեյբա ծառի փշերի պատկերներով։ Այս ծառը տարածաշրջանի ժողովուրդների համար սրբազան է համարվում, և, ըստ փորձագետների, դա վկայում է քարանձավի ծիսական նշանակության մասին։ Լոսադա Տոլեդոյի խոսքով՝ այն, հավանաբար, օգտագործվել է անձրևների և բերրիության նպատակով իրականացվող ծեսերի համար։
Ինստիտուտի մասնագետները շարունակում են ուսումնասիրել քարանձավն ու այնտեղ հայտնաբերված արտեֆակտները։ Նախատեսվում է մանրամասն հետազոտել լավ պահպանված կերամիկական առարկաների ներքին հատվածները, որոնք կարող են պարունակել ծիսական նպատակներով օգտագործված նյութերի մնացորդներ։ Նախնական գնահատականների համաձայն՝ կերամիկայի նմուշները կարող էին պատրաստվել մ.թ. 600–900 թվականներին։

Специалисты Национального института антропологии и истории (INAH) Мексики обнаружили пещеру с 13 ритуальными хранилищами доколумбовой эпохи, содержащими 179 артефактов, на территории муниципалитета Синталапа штата Чьяпас в южной части страны. Как сообщается на сайте ведомства, это одно из важнейших археологических открытий в регионе за последние десятилетия.
Пещера, получившая название Мундо-Соке, обнаружена местным гидом. Она имеет длину 100 м, а доступ к ней крайне затруднен - требуется спуск по веревке на глубину более 10 м. Эксперты INAH считают, что это помогло сохранить пространство в целости на протяжении веков и предотвратить его разграбление.
Внутри пещеры были обнаружены ритуальные урны и чаши, многие из которых украшены изображениями ягуаров, сов и змей. "В мировоззрении народа соке эти три животных связаны с ночным миром и пещерами: ягуар символизирует тьму и является хранителем подземного мира, сова ассоциируется с ночью и мудростью, а змея - с силой и циклом жизни и смерти", - объясняет научный сотрудник подразделения Института в Чьяпасе Хосуэ Лосада Толедо.
Некоторые артефакты украшены изображениями шипов сейбы - священного дерева для народов этого региона, что, по мнению экспертов, указывает на церемониальное предназначение пещеры. По словам Лосады Толедо, она, вероятно, использовалась для церемоний, призванных вызвать дождь и плодородие.
Специалисты INAH продолжают изучение пещеры и найденных в ней артефактов. Планируются детальные исследования внутренних частей керамических предметов, которые находятся в хорошем состоянии и могут содержать остатки использованных для ритуалов веществ. По предварительным оценкам, образцы керамики могли быть созданы в период 600-900 гг. н. э.