«Թրամփը բարձրացրել է Իրանի դեմ միջուկային զենք կիրառելու հնարավորությունը». Սեյմուր Հերշ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջերս հարցրել է իր ենթականերին Իրանի դեմ միջուկային զենք կիրառելու հնարավորության մասին: Այս պնդումն արել է ամերիկացի լրագրող և Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր գրող Սեյմուր Հերշը Substack հարթակի իր բլոգում: Հերշի խոսքով, զրույցը, որի ընթացքում ամերիկացի առաջնորդը հիշատակել է միջուկային զենքը, տեղի է ունեցել այս շաբաթ և մասնակցել են ԱՄՆ-ի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Զրույցը վերաբերել է Իրանի ստորգետնյա հրթիռային արտադրության օբյեկտներին հարվածներին, և քննարկումների ընթացքում ամերիկացի առաջնորդը հետաքրքրվել է այդ օբյեկտներից մի քանիսը ոչնչացնելու համար միջուկային զենք կիրառելու «հնարավորության» մասին:
Հերշի խոսքով, հանդիպման առնվազն մեկ մասնակից ցնցված էր, որ ԱՄՆ-ի նախագահը կարող էր այդքան անփույթ քննարկել Մերձավոր Արևելքում միջուկային պատերազմ սանձազերծելու հնարավորությունը: Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում Թրամփը վրդովված և զայրացած էր՝ այդ պահին ներկայանալով որպես մի մարդ, որը «հուսահատորեն չի ցանկանում պարտվել Իրանում»:
Թրամփը նաև մտածել է Իրանի իշխանություններին զգուշացնելու մասին, որ Վաշինգթոնը «չափազանց լուրջ» է քննարկում նման սրման հնարավորությունը: Ինչպես երևում է, Թրամփին նույնիսկ հետ են պահել միջուկային զենքի հետ կապված որևէ սրացման քննարկումից, ասում է լրագրողը:

Херш: Трамп поднимал вопрос о применении ЯО против Ирана
Президент США Дональд Трамп недавно интересовался у своих подчиненных об осуществимости применения ядерного оружия в отношении Ирана. С таким утверждением выступил американский журналист и лауреат Пулитцеровской премии Сеймур Херш в своем блоге на платформе Substack. По его словам, беседа, в которой американский лидер упомянул ядерное оружие, произошла на этой неделе, в ней участвовали высокопоставленные представители американской администрации.
Разговор касался ударов по подземным объектам производства ракет в Иране и в ходе обсуждений американский лидер интересовался, "осуществимо ли" применение ядерных вооружений для уничтожения некоторых из подобных объектов.
Как указывает Херш, по меньшей мере один из участников встречи был шокирован тем, что президент США настолько буднично может рассуждать о возможности развязывания ядерной войны на Ближнем Востоке. Отмечается, что в ходе разговора Трамп был расстроен и разозлен и в тот момент выглядел, как человек, который "отчаянно не хочет потерпеть поражение в Иране".
У Трампа также возникла идея, чтобы предупредить иранские власти о том, что Вашингтон "крайне серьезно" рассматривает возможность подобной эскалации. По всей видимости, пишет журналист, Трампа отговорили от того, чтобы даже рассуждать о какой-либо эскалации, предусматривающей ядерное оружие.