Բահրեյնում գործող ընկերությունը գնում է Եվրոպայի ամենամեծ ալյումինի ձուլարանը
Բահրեյնում գործող Aluminum Bahrain BSC (Alba) ընկերությունը համաձայնել է ձեռք բերել Aluminum Dunkerque-ը՝ Եվրոմիության ամենամեծ ալյումինի ձուլարանը, ասվում է Alba-ի կայքում տեղադրված հայտարարությունում։
Գործարքի արժեքը կազմում է մոտավորապես 2.2 միլիարդ դոլար։ Bpifrance ֆրանսիական ներդրումային բանկը նույնպես միացել է գործարքին՝ ձեռք բերելով ընկերության փոքրամասնության բաժնեմասը։
Alba-ն Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ ալյումին արտադրողներից մեկն է՝ տարեկան ավելի քան 1.62 միլիոն տոննա ընդհանուր հզորությամբ։
Aluminum Dunkerque-ն ներկայումս պատկանում է American Industrial Partners-ին։ Ձուլարանը տարեկան արտադրում է մոտավորապես 300,000 տոննա ալյումին։
Գործարքի ավարտից հետո Alba-ն ձեռք կբերի Aluminum Dunkerque-ի 100%-ը։ Պայմանագիրը լիովին ֆինանսավորվում է Alba-ի բանկային գործընկերների կոնսորցիումի կողմից։

Вторник, 02 Июня, 2026 года, 18:06
Бахрейнская компания Aluminium Bahrain BSC (Alba) договорилась о приобретении Aluminium Dunkerque, крупнейшего алюминиевого завода в Европейском Союзе. Об этом идет речь в сообщении на сайте Alba.Стоимость сделки составляет около $2,2 млрд. Также к ней присоединился Bpifrance, французский инвестиционный банк, который приобретет долю миноритарной компании.
Alba является одним из крупнейших производителей алюминия на Ближнем Востоке с суммарной мощностью более 1,62 млн. тонн в год.
Нынешним владельцем Aluminum Dunkerque является американская компания American Industrial Partners. Ежегодно завод производит около 300 тыс. тонн алюминия.
По завершении сделки Alba приобретет 100% акций Aluminium Dunkerque. Соглашение полностью финансирует консорциум банковских партнеров Alba.