Երկուշաբթի, 11 մայիսի, 2026 թ., 11:49
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին Մերձավոր Արևելքում ստեղծված ճգնաժամի ֆոնին առաջարկել է վերականգնել COVID-19 համավարակի ժամանակաշրջանի սահմանափակումները, հայտնում է NDTV-ն՝ հղում կատարելով վարչապետի Հայդարաբադում ունեցած ելույթին։
«Նարենդրա Մոդին կոչ է արել երկրի բնակիչներին նվազեցնել բենզինի և դիզելային վառելիքի օգտագործումը՝ հնարավորության դեպքում օգտվելով մետրոյից և հասարակական տրանսպորտից: Նա կոչ է արել վերականգնել COVID-19 ժամանակաշրջանում կիրառված արդյունավետության բարձրացման միջոցառումները, այդ թվում՝ տնից աշխատանքը և առցանց հանդիպումները»,- ասվում է NDTV-ի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Մոդին նաև կոչ է արել Հնդկաստանի բնակիչներին ձեռնպահ մնալ արտասահմանյան արձակուրդներից և արտերկրում հարսանիքներից՝ երկրի արժութային պահուստները պահպանելու նպատակով, ինչպես նաև մեկ տարվա ընթացքում հրաժարվել ոսկի գնելուց։
Նշենք, որ Իրանի շուրջ էսկալացիան հանգեցրել է Հորմուզի նեղուցի փաստացի շրջափակմանը, որը Պարսից ծոցի երկրներից նավթի և հեղուկացված բնական գազի համաշխարհային շուկա մատակարարումների առանցքային ուղին է, ինչպես նաև ազդել է նավթի արտահանման և արդյունահանման ծավալների վրա: Նեղուցի արգելափակման պատճառով աշխարհի երկրների մեծ մասում վառելիքի և արդյունաբերական արտադրանքի գների աճ է նկատվում։

Понедельник, 11 Мая, 2026 года, 11:49
Премьер-министр Индии Нарендра Моди на фоне кризиса из-за ситуации на Ближнем Востоке предложил возобновить ограничения эпохи пандемии COVID-19 и призвал народ работать из дома, сократить потребление бензина, воздержаться от покупки золота и не совершать заграничных поездок, сообщает телеканал NDTV со ссылкой на выступление премьера в Хайдарабаде.
"Премьер-министр Моди призвал жителей Индии сократить потребление бензина и дизельного топлива, используя метро и общественный транспорт, где это возможно, отдавая предпочтение совместным поездкам на автомобиле. Он призвал к возобновлению мер повышения эффективности, принятых в эпоху COVID-19, включая работу из дома и онлайн-встречи", - говорится в сообщении телеканала.
Отмечается, что также Моди призвал призвал жителей Индии воздержаться от зарубежных отпусков и свадеб за границей, чтобы сохранить валютные резервы страны, и отказаться от покупки золота в течение года. Он также попросил семьи сократить потребление растительного масла, подчеркнув, что это принесет пользу как национальной экономике, так и здоровью населения.
Эскалация вокруг Ирана привела к фактической блокировке Ормузского пролива, ключевого маршрута поставок на мировой рынок нефти и сжиженного природного газа из стран Персидского залива, а также отразилась на уровне экспорта и добычи нефти. Из-за блокировки пролива в большинстве стран мира наблюдается рост цен на топливо и промышленную продукцию.