«500 գերու անուն ենք ուղարկել Կիևին, բայց նրանք չեն պատրաստվում փոխանակման». Պուտին
Մայիսի 5-ին Ռուսաստանն Ուկրաինային ներկայացրեց գերիների փոխանակման առաջարկ և Կիևին ուղարկեց Ռուսաստանում տեղակայված 500 ուկրաինացի զինծառայողների ցուցակ, ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Նախագահը նշել է, որ Կիևն սկզբում ասել է, որ անհրաժեշտ է ավելի մանրամասն ուսումնասիրել հարցը՝ հնարավոր է՝ փոխանակելով ոչ թե բոլոր 500 գերիներին, այլ հնարավոր է՝ միայն 200-ին։
«Եվ հետո նրանք ամբողջությամբ անհետացան ռադարներից և բացահայտ ասացին, որ պատրաստ չեն այս փոխանակմանը։ Նրանք դա չեն ուզում», - ընդգծել է Պուտինը։

Путин: Россия еще 5 мая предложила Киеву обмен со списком 500 украинских военных
Пятого мая Россия передала Украине предложение об обмене и направила Киеву список 500 украинских военнослужащих, находящихся в России, заявил президент РФ Владимир Путин.
«Кстати говоря, мы накануне, за несколько дней, 5 мая, передали украинской стороне предложение об обмене и направили на Украину список из 500 украинских военнослужащих, находящихся в России», — сказал Путин журналистам.
Президент отметил, что первоначально в Киеве говорили, что нужно посмотреть повнимательнее, может быть, обменять не все 500 пленных, а, возможно, только 200.
«А потом вообще они сошли с радаров и прямо сказали, что они не готовы к этому обмену. Не хотят», — подчеркнул Путин.