Այսօր`   Երեքշաբթի, 19 մայիսի, 2026 թ.
Ի՞նչ ստացավ Հայաստանը Եվրոմիության հետ իր առաջին գագաթնաժողովից։ Բրյուսելը ճանաչեց «հայ ժողովրդի ձգտումները» ԵՄ անդամակցության համար, գրում է RBK-ն։
Մայիսի 5-ին Երևանում ավարտվեցին Հայաստանի ղեկավարության և եվրոպացի առաջնորդների միջև մի շարք հանդիպումներ։ Երկու օրվա ընթացքում տեղի ունեցան հետևյալ միջոցառումները՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) գագաթնաժողովը, որը տեղի ունեցավ մայիսի 4-ին, որին մասնակցեցին ԵՄ 27 անդամ պետությունների և 21 այլ երկրների ներկայացուցիչներ՝ Մեծ Բրիտանիայից և Ուկրաինայից մինչև Ադրբեջան և Թուրքիա, Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը, որը տեղի ունեցավ մայիսի 4-5-ը, որին ներկայացրին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, իսկ Հայաստանը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, և վերջապես՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պետական ​​այցը։ Հինգերորդ Հանրապետության ղեկավարը Հայաստան ժամանեց մայիսի 3-ին և մասնակցեց ԵՔՀ միջոցառումներին։ Այցն ինքնին տեղի ունեցավ մայիսի 5-ին։
Մեկ ամսից Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ, և դրանց արդյունքներով կորոշվի, թե ով կլինի երկրի վարչապետը հաջորդ հինգ տարիների ընթացքում։ Տասնինը քաղաքական ուժեր դիմումներ են ներկայացրել Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: MPG հետազոտական ​​ընկերության (Gallup International Association-ի հայկական մասնաճյուղ) տվյալներով՝ ապրիլի 30-ի դրությամբ Նիկոլ Փաշինյանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը առաջատարն է՝ ձայների 26.7%-ով, որին հաջորդում են «Հզոր Հայաստան» դաշինքը՝ 14.1%-ով, և ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքը՝ 8.2%-ով:
Ընտրարշավը հանրապետությունում լարված է և նշանավորվել է կառավարության պաշտոնյաների և հանրության միջև միջադեպերով, որոնք, ի թիվս այլնի, դժգոհ են Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ կառավարության քաղաքականությունից:
Որո՞նք են Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի արդյունքները:
Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել առաջին անգամ: Դրա հիմնական արդյունքը 44 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիրն էր: Այն վերջին ֆորումն անվանել է «հարաբերությունների խորացման պատմական հանգրվան» Երևանի և Բրյուսելի միջև:
Հռչակագրում ուրվագծվում են կողմերի համաձայնեցված դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ամրապնդմանը և Հայաստանի՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, մտահոգությունը Ուկրաինայում «շարունակվող պատերազմի» վերաբերյալ և աջակցությունը խաղաղության հասնելու բոլոր ջանքերին: ԵՄ-ն վերահաստատեց «իր աջակցությունը Ուկրաինայի անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում». հռչակագիրը չի ներառում Հայաստանի դիրքորոշումը այս հարցի վերաբերյալ: Փաստաթուղթը պարունակում է միայն ընդհանուր կոչ՝ լարվածության թուլացման, զսպման և քաղաքացիական անձանց ու ենթակառուցվածքների պաշտպանության՝ «Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումների» համատեքստում:
Փաստաթղթում նաև հիշատակվում է Հայաստանի համար դիմադրողականության և աճի ծրագիրը, որը ԵՄ-ն ընդունել է 2024 թվականին՝ երկրում բարեփոխումները աջակցելու և տեխնիկական ու ֆինանսական օգնություն տրամադրելու համար: Այն գործում է մինչև 2027 թվականը և ունի 270 միլիոն եվրո բյուջե: ԵՄ-ն նաև ակնկալում է, որ Հայաստանում ներդրումները կհասնեն 2.5 միլիարդ եվրոյի՝ «Գլոբալ դարպաս» նախագծի միջոցով (Միության ռազմավարությունը՝ ենթակառուցվածքների և կայուն կապի ներդրումների համար, ընդհանուր 300 միլիարդ եվրո ֆոնդով):
Հռչակագրի մնացած կետերը կենտրոնանում են էներգետիկայի և կապի, վիզային ռեժիմի ազատականացման, Եվրոպական կառույցների, ինչպիսիք են Եվրոպոլի իրավապահ գործակալությունը, Եվրոջասթը և Ֆրոնտեքսը, հետ համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության վրա: ԵՄ-ն, մասնավորապես, ողջունեց Հայաստանի կողմից իր քաղաքականության ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականությանը ավելի ու ավելի համապատասխանեցումը։
Կողմերը նաև ընդունեցին այլ փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև կապի գործընկերության վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը։ Այնտեղ նրանք «ճանաչեցին երեք ոլորտների՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային տեխնոլոգիաների ռազմավարական նշանակությունը»։ Այս ոլորտներում համագործակցությունը ենթադրում է Հայաստանի ինտեգրումը տարածաշրջանային տրանսպորտային ցանցերին, մասնավորապես՝ Տրանսկասպյան տրանսպորտային երթուղուն՝ աջակցելով երկրի ջանքերին էներգետիկայի դիվերսիֆիկացման և էլեկտրաէներգետիկ ցանցի ամրապնդման ուղղությամբ, ինչպես նաև թվային համակարգերի փոխադարձ ինտեգրումը և Հայաստանի ներգրավումը եվրոպական թվային տնտեսության մեջ։
ԵՄ-ի պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը նաև Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը ներկայացրեց ԵՄ-ի հետ վիզայի ազատականացման բանակցությունները վերահսկող ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին, Եվրոհանձնաժողովը գովաբանեց Երևանի ջանքերը։ Ճանապարհորդական փաստաթղթերի անվտանգության, այդ թվում՝ կենսաչափականության, սահմանների կառավարման, միգրացիայի և ապաստանի նման ոլորտներում երկիրը գտնվում է «իրականացման առաջադեմ փուլում»։ Որոշակի առաջընթաց է գրանցվել հասարակական կարգի, անվտանգության և հիմնարար իրավունքների ապահովման գործում։
Գագաթնաժողովում բազմիցս հիշատակվեց Հայաստանում ԵՄ գործընկերության առաքելությունը (EUPM Armenia), որը Եվրոմիությունը տեղակայել է Հայաստանում՝ կապված հունիսյան ընտրությունների հետ։ Դրա երկամյա առաքելությունն է փորձագիտական ​​աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին «բազմաշերտ սպառնալիքների դեմ պայքարում, ինչպիսիք են արտաքին տեղեկատվության մանիպուլյացիան և միջամտությունը, կիբեռհարձակումները»։

Что дал Армении первый саммит с Евросоюзом
Что дал Армении первый саммит с Евросоюзом. Брюссель признал «устремление армянского народа» к членству в ЕС
5 мая в Ереване завершилась серия встреч руководства Армении с лидерами европейских стран. За два дня прошли следующие мероприятия: саммит Европейского политического сообщества (ЕПС), который состоялся 4 мая и в котором участвовали представители 27 участниц Евросоюза и еще 21 страна, от Великобритании и Украины до Азербайджана и Турции; саммит Армения — Евросоюз, который проходил 4-5 мая и на котором ЕС представляли председатель Евросовета Антониу Кошта и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, а Армению — премьер-министр республики Никол Пашинян; наконец, государственный визит президента Франции Эмманюэля Макрона — глава Пятой республики прибыл в Армению 3 мая и участвовал в мероприятиях ЕПС, собственно сам визит состоялся 5 мая.
Через месяц в Армении пройдут парламентские выборы, их итоги определят, кто будет премьер-министром республики в следующие пять лет. В ЦИК Армении поданы заявки на участие от 19 политических сил. По данным исследовательской компании MPG (армянское подразделение Gallup International Association) на 30 апреля, лидирует правящая партия Никола Пашиняна «Гражданский договор» — у нее 26,7%, далее идут блок «Сильная Армения» — 14,1% и оппозиционный блок «Армения» — 8,2%.
Предвыборная кампания в республике проходит напряженно и сопровождается инцидентами при общении представителей властей с населением, недовольным в том числе политикой кабинета в отношении Армянской апостольской церкви. Каковы итоги саммита Армении и Евросоюза
Саммит Армении и Евросоюза проходил впервые. Его главным итогом стала совместная декларация из 44 пунктов; в ней прошедший форум назван «исторической вехой в углублении отношений» между Ереваном и Брюсселем.
В декларации изложены согласованные позиции сторон по ряду вопросов, среди них: поддержка укрепления мира между Арменией и Азербайджаном и нормализация отношений Армении с Турцией; обеспокоенность по поводу «продолжающейся войны» на Украине и поддержка всех усилий по достижению мира. ЕС подтвердил «свою поддержку независимости, суверенитета и территориальной целостности Украины в пределах ее международно признанных границ» — армянской позиции на этот счет в декларации нет. В документе содержится лишь общий призыв к деэскалации сдержанности и защите гражданского населения и инфраструктуры в контексте «последних событий на Ближнем Востоке».
В документе также упомянут План устойчивости и роста Армении (Resilience and Growth Plan), который Евросоюз принял в 2024 году, чтобы поддерживать реформы в республике и предоставлять ей техническую и финансовую помощь. Он рассчитан до 2027 года, его бюджет — €270 млн. ЕС также рассчитывает, что в рамках проекта Global Gateway (стратегия союза по инвестициям в инфраструктуру и устойчивые связи, общий фонд — €300 млрд) инвестиции в Армению достигнут €2,5 млрд.
Остальные пункты декларации посвящены проблемам энергетики и связанности, визовой либерализации, расширению сотрудничества Армении с такими европейскими структурами, как правоохранительное агентство Europol, юридическое подразделение Eurojust и пограничная служба Frontex, а также сотрудничеству в сферах обороны и безопасности. Евросоюз, в частности, приветствовал, что политика Армении все больше приходит в соответствие с Общей внешней политикой и политикой в области безопасности ЕС.
Стороны приняли и другие документы — в частности, Совместное заявление о партнерстве по взаимосвязанности между Арменией и Евросоюзом. В нем они «признали стратегическое значение» трех сфер — транспорта, энергетики и цифровых технологий. Сотрудничество на этих направлениях предполагает интеграцию Армении в региональные транспортные сети — в частности, в Транскаспийский транспортный маршрут, поддержку усилий республики на пути энергетической диверсификации и укрепление ее электроэнергетической сети, а также взаимную интеграцию цифровых систем и включение Армении в европейскую цифровую экономику.
Глава делегации Евросоюза в Армении Василис Марагос также передал министру внутренних дел республики Арпине Саргсян, которая курирует переговоры о визовой либерализации с ЕС, отчет Еврокомиссии о прогрессе на этом пути. Еврокомиссия положительно оценила проделанную Ереваном работу. Что касается таких сфер, как обеспечение безопасности проездных документов, включая биометрию, управление ситуацией на границе, миграция, предоставление убежища, то республика «находятся на продвинутой стадии выполнения»; относительно обеспечения общественного порядка и безопасности, основополагающих прав зафиксирован определенный прогресс.
На саммите неоднократно упоминали Партнерскую миссию, которую Евросоюз направил в Армению в связи с предстоящими в июне выборами, — EU Partnership Mission in Armenia (EUPM Armenia). Срок ее действия — два года, задача — на экспертном уровне поддерживать Армению «в борьбе с такими многоуровневыми угрозами, как иностранное манипулирование информацией и вмешательство, кибератак