Ուիթքոֆը խնդրել է Ռուսաստանին` Իրանի հետ չկիսվել հետախուզական տվյալներով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթքոֆը կոչ է արել Ռուսաստանին՝ չաջակցել Իրանին, որի դեմ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական գործողություններ են իրականացնում։ Ուիթքոֆն ինքն է այս մասին հայտարարել՝ մարտի 8-ի գիշերը Air Force One ինքնաթիռում լրագրողների հարցերին պատասխանելիս։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք նա ասել է Ռուսաստանի ղեկավարներին չկիսվել հետախուզական տվյալներով Իրանի հետ, Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է. «Ես դա ընդգծված եմ ասել»։ Նա լրացուցիչ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Նախկինում CNN-ը և The Washington Post-ը հաղորդել են, որ Մոսկվան Թեհրանի հետ տեղեկատվություն է կիսում ԱՄՆ-ի ցամաքային ուժերի, ռազմանավերի և ինքնաթիռների տեղակայման և տեղաշարժերի վերաբերյալ՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի հետախուզական գործակալությունների աղբյուրներին։
Սթիվեն Ուիթքոֆը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մի քանի անգամ Մոսկվայում հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ փորձելով բանակցել Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը դադարեցնելու հնարավոր պայմանների շուրջ։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չունի որևէ ապացույց, որ Ռուսաստանն օգնություն է ցուցաբերում Իրանին։ «Եթե այդպես է, ապա նրանք շատ լավ աշխատանք չեն կատարում, քանի որ Իրանի գործերը լավ չեն ընթանում»,- ասել է նա։
Անցյալ տարի, Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի շարունակվող պատերազմի ֆոնին, Ռուսաստանը և Իրանը ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր, որը, ի թիվս այլնի, ներառում է ռազմական և զենքի համագործակցություն։ Օրինակ, Իսլամական Հանրապետությունը Ռուսաստանին մատակարարում է անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք Մոսկվան օգտագործում է պատերազմում։ Սակայն, համաձայնագիրը չի պարտավորեցնում կողմերից ոչ մեկին միջամտել, եթե մյուսը հարձակման ենթարկվի:
Այնուամենայնիվ, Թեհրանն ակնկալում էր զգալի քաղաքական և ռազմական աջակցություն Մոսկվայից՝ ըստ միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Մոջթաբա Հաշեմիի։

Уиткофф просил РФ не давать Ирану разведданные
Спецпосланник президента США Дональда Трампа Стивен Уиткофф настоятельно просил Россию не оказывать поддержку Ирану, против которого США и Израиль ведут военную операцию. Об этом рассказал сам Уиткофф, отвечая на вопросы журналистов на борту президентского самолета Air Force One в ночь на воскресенье, 8 марта.
Отвечая на вопрос о том, говорил ли он российскому руководству, что ему не следует делиться с Ираном разведданными, спецпосланник Трампа указал: "Я сказал это настойчиво". Дальнейших деталей он не привел.
Сообщения об информационной поддержке Ирана со стороны РФ
Ранее о том, что Москва передает Тегерану данные о дислокации и передвижениях американских сухопутных войск, военных кораблей и авиации, сообщали телеканал CNN и газета The Washington Post со ссылкой на источники в спецслужбах США. О том же писала газета The New York Times со слов неназванных американских чиновников.
Стивен Уиткофф за прошедшие месяцы несколько раз встречался в Москве с президентом РФ Владимиром Путиным, пытаясь договориться о возможных условиях завершения войны России против Украины.
По словам Дональда Трампа, у него нет свидетельств того, что Россия оказывает помощь Ирану. "Если они и делают это, то работают неважно, потому что дела у Ирана идут не очень", - заявил он.
Стратегическое партнерство России и Ирана
В прошлом году, на фоне продолжающейся войны России против Украины, Россия и Иран заключили договор о стратегическом партнерстве, включающий, кроме прочего, сотрудничество в военной области и сфере вооружений. Так, Исламская Республика поставляет РФ дроны, используемые Москвой в войне. Между тем он не подразумевает обязанности одной из сторон вмешаться в случае, если другая подверглась нападению, напоминает агентство dpa.
Тем не менее Тегеран ожидал ощутимой политической и военной поддержки от Москвы, считает эксперт по международным отношениям Моджтаба Хашеми. "Это включало расширение военно-технического сотрудничества, обмен разведывательной информацией и подачу четкого сдерживающего сигнала его врагам - а не просто словесную поддержку", - пояснил Хашеми в беседе с DW 5 марта.