«Այս պատերազմը պետք է ավարտվի արդար և կենսունակ խաղաղությամբ». ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններն անվանել է խաղաղության հասնելու միակ ուղին և ողջունել է Մոսկվայի և Կիևի միջև Վաշինգթոնի միջնորդությամբ իրականացվող շփումները, որոնք ուղղված են հակամարտության դադարեցմանը։
«Այս պատերազմը պետք է ավարտվի արդար և կենսունակ խաղաղությամբ։ Եվ նման խաղաղության կարելի է հասնել միայն բանակցությունների միջոցով։ Երկխոսությանը այլընտրանք չկա։ Հետևաբար, ես ողջունում եմ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև շարունակվող դիվանագիտական ​​​​ներգրավվածությունը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ», - ասել է նա ԵԱՀԿ մշտական ​​​​խորհրդի 1554-րդ ընդլայնված նիստում։ Միջոցառման բացման ելույթները հեռարձակվել են կազմակերպության պաշտոնական կայքում։ «Ես նաև շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, դաշնային խորհրդական Իգնացիո Կասիսին՝ անցյալ շաբաթ Ժնևում եռակողմ բանակցությունների վերջին փուլը հրավիրելու համար»,- հավելել է գլխավոր քարտուղարը։
Նա նաև նշել է, որ պետք է աջակցություն ստանան հակամարտության բանակցային կարգավորման և պատերազմի դադարեցման համար ճանապարհ հարթելու ջանքերը։ «ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգտակար դեր խաղալ հակամարտությունից հետո կայունացման և վերականգնման գործում, ներառյալ մարդասիրական ասպեկտները, ինչպես նաև պատերազմը դադարեցնելու կողմերի միջև հնարավոր համաձայնագրի պայմանների իրականացման գործում», - հիշեցրել է նա։

Генсек ОБСЕ назвал переговоры по Украине единственным путем к миру
Генсек ОБСЕ Феридун Синирлиоглу назвал переговоры по Украине единственным путем к миру и поприветствовал контакты Москвы и Киева при посредничестве Вашингтона, направленные на прекращение конфликта.
"Эта война должна закончиться справедливым и жизнеспособным миром. И такой мир может быть достигнут только посредством переговоров. Альтернативы диалогу нет. Поэтому я приветствую продолжающееся дипломатическое взаимодействие между Украиной и Российской Федерацией при посредничестве Соединённых Штатов Америки", - сказал он на 1554-м расширенном заседании Постоянного совета ОБСЕ. Трансляция вступительных заявлений мероприятия транслировалась на официальном портале Организации. "Я также благодарю действующего председателя ОБСЕ, федерального советника Игнацио Кассиса, за проведение последнего раунда трёхсторонних переговоров на прошлой неделе в Женеве", - добавил генсек.
Он также отметил, что усилия, прокладывающие путь к урегулированию конфликта путем переговоров и завершению войны, должны получать поддержку. "ОБСЕ готова сыграть полезную роль в постконфликтной стабилизации и восстановлении, включая гуманитарные аспекты, а также в реализации условий возможного соглашения, достигнутого сторонами для прекращения войны", - напомнил он.
Переговоры между Россией, США и Украиной прошли в Женеве 17-18 февраля. Российскую делегацию на переговорах возглавил помощник президента РФ Владимир Мединский. По итогам второго дня переговоров он отметил, что дискуссии "были тяжелыми, но деловыми". Мединский также анонсировал новую встречу в ближайшее время.