«Գլոբալ տաղանդների մրցունակությամբ ՀՀ-ն աշխարհում 59-րդ տեղում է»․ Սերոբ Խաչատրյան
![]() Կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է․ «Հրապարակվել է «Գլոբալ տաղանդի մրցունակություն 2025» զեկույցը։ 2023թ.-ի համեմատ Հայաստանը նահանջել է 4 տեղով և զբաղեցնում է 59-րդ։ Հատկապես ցածր են Հայաստանի ցուցանիշները Աճ բաղադրիչով, որը հիմնականում վերաբերում է կրթությանը։ 2023թ.-ին Աճ բաղադրիչով Հայաստանն աշխարհում 91-րդ տեղում էր։ 2025թ-ին Հայաստանը զբաղեցրել է 98-րդ տեղը՝ 135 երկրների շարքում։ Աճ բաղադրիչի Ֆորմալ կրթություն ցուցիչով Հայաստանը 94-րդ տեղում է, 2023թ.-ին՝ 87-րդ տեղում էինք։ Հատկապես մեծ է նահանջը ցկյանս կրթություն (Lifelong Learning) ցուցիչով։ 2023թ.-ին Հայաստանը 98-րդ տեղում էր։ 2025թ.-ին Հայաստանը զբաղեցրել է 112-րդ տեղը։ Առաջընթաց է արձանագրվել է Բարձրագույն կրթության ծախսեր ցուցիչով։ 2023թ.-ին Հայաստանը 100-րդ տեղում էր, 2025թ.-ին հայտնվել ենք 91-րդ տեղում։ Երիտասարդների ներառում ցուցիչով էլ Հայաստանը 86-րդ տեղից բարձրացել է 81-րդ տեղ»։ Աղբյուրը` Սերոբ Խաչատրյան |