Ինդոնեզիայում հազվագյուտ տապանուլի օրանգուտանները ոչնչացման եզրին են ոսկու արդյունահանման պատճառով
Տապանուլի օրանգուտանները ոչնչացման եզրին են Ինդոնեզիայում ոսկու արդյունահանման պատճառով։ The Guardian-ի փոխանցմամբ՝ բնապահպանները կոչ են անում փակել հանքը, որը վնասում է կենդանիներին և վերջերս սկսել է միայն ընդլայնվել։
Այս կապիկի տեսակը աշխարհում ամենահազվագյուտն է և հայտնաբերվել է 2017 թվականին: Ներկայում մնացել է 800-ից պակաս տապանուլի օրանգուտան այն տարածքում, որը կազմում է նրանց պատմական արեալի 2,5%-ը։ Նրանք բոլորն էլ ապրում են Սումատրայի Բաթանգ Տորու էկոհամակարգում՝ սահմանակից Մարտաբեի ոսկու հանքի հարավարևմտյան թևին, որը բացվել է 2012 թվականին։
Բնապահպանական ոչ առևտրային Mighty Earth կազմակերպության տվյալներով՝ հանքի ընդլայնման պլանավորված տարածքի մոտ կան տասնյակ օրանգուտանների բներ։ Գիտնականները պնդում են, որ դա կհանգեցնի կենդանիների ոչնչացմանը մի քանի սերունդների ընթացքում, քանի որ նրանք բազմանում են յուրաքանչյուր վեցից տասը տարին մեկ։
Հանքի օպերատոր Պ.Տ. Աժենկուրտը նշել է, որ ընդլայնումը կազդի վեցից տասներկու օրանգուտանի վրա: «13 տարվա գործունեության ընթացքում մենք չենք ունեցել օրանգուտանների մահվան ոչ մի դեպք, որը ուղղակիորեն պայմանավորված է հանքարդյունաբերական գործունեության հետ», - նշել են նրանք։
Այնուամենայնիվ, հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ նույնիսկ անուղղակի ազդեցությունները կարող են հետևանքներ ունենալ: Էգ օրանգուտանները հատկապես զգայուն են բնակավայրի փոփոխության նկատմամբ, ուստի նրանք չեն տեղաշարժվում, երբ կորցնում են իրենց բնակության տարածքի մի մասը: Սա նրանց ենթարկում է սովի վտանգի: Տարբեր պրիմատների խմբերի միջև բախումները նույնպես կարող են հանգեցնել լարվածության և հակամարտությունների:

В Индонезии из-за добычи золота на грани вымирания оказались орангутаны Тапанули
Орангутаны Тапанули находятся на грани вымирания из-за добычи золота в Индонезии. Экологи призывают закрыть вредящий им рудник, который недавно начали расширять, пишет The Guardian.
Этот вид обезьяны является самым редким в мире. Его открыли в 2017 году. Сейчас осталось менее 800 особей Тапанули на территории, занимающей 2,5% их исторического ареала. Все они обитают в экосистеме Батанг-Тору на Суматре, граничащей с юго-западным флангом золотого рудника Мартабе, который запустили в 2012-м.
По данным некоммерческой природоохранной организации Mighty Earth, рядом с территорией, на которую хотят расширить рудник, расположены десятки гнёзд орангутанов. Учёные утверждают, что это приведёт к вымиранию животных через несколько поколений, так как они размножаются раз в 6–10 лет. «Не так уж много нужно, особенно если начать убивать самок орангутанов, чтобы популяция вымерла», — говорит биологический антрополог Эрик Мейард. В эксплуатирующей рудник компании PT Agincourt заявили, что расширение затронет о шести до 12 орангутанов. «За 13 лет нашей работы не было ни одного случая гибели орангутанов непосредственно в результате горнодобывающей деятельности», — заявили там.
Но исследования показывают, что даже косвенное воздействие может иметь последствия. Самки орангутанов особо чувствительны к смене среде обитания, поэтому они не перемещаются, когда теряют часть ареала. Это подвергает их риску голода. Также столкновение разных групп приматов может привести к напряжённости и конфликтам.