Ամերիկացի 2 տղամարդ պլանավորել են կղզի գրավել և իրագործել բռնաբարության մասին իրենց երևակայությունները
Կիրակի, 23 նոյեմբերի, 2025 թ., 23:36
The Guardian-ը, հղում անելով ԱՄՆ դատախազությանը, հաղորդում է, որ Թեքսասի երկու բնակիչ՝ 21-ամյա Գևին Ռիվերս Վայզենբերգը և 20-ամյա Թաններ Քրիստոֆեր Թոմասը, մեղադրվել են Հայիթիի Գոնավ կղզու վրա հարձակվելու դավադրության համար։
Ըստ թերթի՝ քննիչները կարծում են, որ մեղադրյալները քննարկել են կղզում ապրող տղամարդկանց սպանելու և կանանց ու երեխաներին գերի վերցնելու հարցը, որպեսզի կարողանան այնտեղ իրագործել բռնաբարության մասին իրենց երևակայությունները։ Գոնավեն ընտրելու դրդապատճառները չեն նշվում։ ԱԿղզու բնակչությունը կազմում է 85,000-100,000 մարդ։
Քննիչները հայտնել են, որ երիտասարդ տղամարդիկ սկսել են պլանավորել իրենց ծրագիրը 2024 թվականի օգոստոսից։ Նրանք սովորել են հայիթյան կրեոլերեն լեզուն և սկսել են փնտրել մարդկանց, որոնց ցանկանում էին հավաքագրել ներխուժմանը մասնակցելու համար։ Մեղադրյալներից մեկը, ըստ դատախազների, զորակոչվել է ԱՄՆ-ի բանակ՝ ռազմական հմտություններ ձեռք բերելու համար։ Քննիչները պնդում են, որ մեղադրյալները քննարկել են նավակ, զենք և զինամթերք գնելու հարցը։ Վայզենբերգը նաև պլանավորել էր ուղևորություն դեպի Թաիլանդ՝ առագաստանավարկության դասերի համար, բայց չէր կարողացել վճարել դասընթացի համար։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել օտարերկրյա պետությունում մարդկանց սպանելու, խեղելու կամ առևանգելու դավադրության, ինչպես նաև մանկական պոռնոգրաֆիա արտադրելու համար։ Հիմնական մեղադրանքների համար առավելագույն պատիժը ցմահ ազատազրկումն է։ Մեղադրյալների փաստաբանները մեղադրանքներն անվանել են «անհիմն» և պնդել, որ գործը «անտեղի աղմուկ» է առաջացրել։

Двое американцев хотели захватить остров и реализовать свои «фантазии об изнасиловании»
Двух жителей Техаса — 21-летнего Гэвина Риверса Вайзенберга и 20-летнего Таннера Кристофера Томаса — обвинили в сговоре для нападения на гаитянский остров Гонав. Об этом сообщает The Guardian со ссылкой на прокуратуру США.
По данным издания, следствие считает, что обвиняемые обсуждали убийство мужчин, проживающих на острове, и захват женщин и детей, чтобы потом осуществить там свои «фантазии об изнасиловании». Мотивы выбора именно Гонава не уточняются. The Guardian уточняет, что на острове живут от 85 до 100 тысяч человек.
Следователи сообщили, что молодые люди начали продумывать план в августе 2024 года. Они изучили креольский язык Гаити и приступили к поиску людей, которых хотели привлечь к участию во вторжении. Один из фигурантов, по данным прокуратуры, поступил на службу в армию США, чтобы получить военные навыки. Следствие утверждает, что обвиняемые обсуждали покупку лодки, оружия и боеприпасов. Вайзенберг также планировал поездку в Таиланд для обучения парусному делу, но не смог оплатить курс.
Им предъявили обвинения в сговоре с целью убийства, нанесения увечий или похищения людей в иностранном государстве, а также в производстве детской порнографии. Максимальное наказание по ключевым статьям — пожизненное заключение. Адвокаты обвиняемых назвали выдвинутые версии «голословными» и заявили, что вокруг дела появился «лишний шум».