«Էրեխեք, սովորեք ճշմարտությունն ասել». Ալլա Պուգաչովա
Ալլա Պուգաչովան ծավալուն հարցազրույց է տվել լրագրող Կատերինա Գորդեևային, որում նա առաջին անգամ խոսել է Ռուսաստանից հեռանալու պատճառների մասին: Հարցազրույցից հատվածներ է տրամադրել The Insider-ը։
Ըստ Պուգաչովայի՝ հեռանալու որոշումը կապված էր նրա հակապատերազմական դիրքորոշման և դրան հաջորդած ճնշման հետ: Պատերազմի դեմ խոսելուց հետո նրա ընտանիքին սկսել են հալածել: Երգչուհու համար երեխաների հետապնդումը հատկապես ցավոտ է դարձել, երբ նրա ամուսինը՝ Մաքսիմ Գալկինը, ճանաչվել է՝ որպես «օտարերկրյա գործակալ»: Պուգաչովան ասել է, որ երեխաները ենթարկվել են հարձակումների և վիրավորանքների, ինչը դարձել է Ռուսաստանը լքելու իր որոշման վճռորոշ գործոններից մեկը: Նա ընդգծել է, որ չի կարող թույլ տալ, որ իր սիրելիները տառապեն իր քաղաքացիական դիրքորոշման պատճառով: Երգչուհին նաև խոսել է Սերգեյ Կիրիենկոյի հետ հանդիպման մասին, որից հետո «կասկածի զգացում» է ունեցել: Այս հանդիպումն ավելի է ամրապնդել նրա որոշումը՝ հեռանալու Ռուսաստանից:
Պուգաչովան հերքում է այն լուրերը, որ իբր թե մեկնելուց առաջ ունեցել է Իսրայելի քաղաքացիություն: Երգչուհին բացատրել է, որ իր ընտանիքն Իսրայելի քաղաքացիություն է ստացել միայն Ռուսաստանից հեռանալուց հետո: Դրանից առաջ նրանք դժվարություններ են ունեցել այս կարգավիճակն ստանալու հարցում:
Հեռանալուց հետո երգչուհին ընդգծել է, որ իրեն չի համարում Ռուսաստանի «դավաճան»։ Նա ասել է, որ խիղճն «ավելի արժեքավոր է, քան շքեղությունն ու հայրենասիրությունը» և իր որոշումը բացատրել է սեփական կարծիքը հայտնելու անհրաժեշտությամբ, նույնիսկ եթե այն հակասում է Ռուսաստանի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշմանը։
Հարցազրույցի ավարտին Պուգաչովան դիմել է իր լսարանին. «Շնորհակալություն ձեզ հետ շփվելու երջանկության համար։ Շնորհակալություն փոխադարձ սիրո և աջակցության համար, բոլոր տարիների, այս ամբողջ կես դարի համար։ Շնորհակալություն, որ հիմա ինձ հետ եք։ Եվ նույնիսկ մի՛ ասեք ինձ, լռեք, ես գիտեմ դա... Տղերք, սովորեք ճշմարտությունն ասել, սովորեք ձգտել բարուն, բարուն, գեղեցիկին։ Պետք չէ ոչինչ ոչնչացնել, մենք պետք է ստեղծենք։ Մենք պետք է աղոթենք խաղաղության համար, և ոչ թե պատերազմ համտեսենք։ Եվ վատ մի՛ մտածեք մարդկանց մասին, եթե նրանց չեք ճանաչում...»։
Գորդեևան նաև խնդրել է Պուգաչովային՝ ընտրել արդարադատության և ողորմածության միջև, ինչին երգչուհին պատասխանել է. «Արդարադատություն։ Որովհետև դա ողորմածություն է, հասկանո՞ւմ եք»։

«Ребята, научитесь говорить правду»: Алла Пугачева
Алла Пугачева дала большое интервью журналистке Катерине Гордеевой, в котором впервые рассказала о причинах своего отъезда из России. Выдержки из интервью приводит портал The Insider.
По словам Пугачевой, решение уехать было связано с ее антивоенной позицией и последовавшим за этим давлением. После высказываний против войны начались оскорбления ее семьи. Особенно болезненной для певицы стала травля детей, когда ее мужа, Максима Галкина, признали «иноагентом». Пугачева сказала, что дети подвергались нападкам и оскорблениям, что стало одним из решающих факторов в принятии решения покинуть Россию. Она подчеркнула, что не могла позволить, чтобы ее близкие страдали из-за ее гражданской позиции. Певица также рассказала о встрече с Сергеем Кириенко, после которой у нее возникло «ощущение подозрительности». Эта встреча дополнительно укрепила ее в решении покинуть Россию.
Пугачева отрицает слухи том, что у нее якобы было гражданство Израиля до отъезда. Певица пояснила, что ее семья получила израильское гражданство только после того, как покинула Россию. До этого у них были трудности с получением этого статуса.
Несмотря на отъезд, певица подчеркнула, что не считает себя «предательницей» России. Она сказал, что совесть «дороже роскоши и патриотизма», и объяснила свое решение необходимостью высказывать собственное мнение, даже если оно идет вразрез с официальной позицией российских властей.
В завершение интервью Пугачева обратилась к своей аудитории: «Спасибо вам за счастье общения с вами. Спасибо вам за взаимную любовь и поддержку, за все годы, за все эти полвека. Спасибо вам, что вы сейчас рядом со мной. И не надо мне даже говорить, молчите, я это знаю... Ребята, научитесь говорить правду, научитесь стремиться к хорошему, к доброму, к красивому. Ничего не надо разрушать, надо созидать. Надо молиться на мир, а не смаковать войну. И не надо думать о плохом и плохо о людях, если вы их не знаете…»
Гордеева также попросила Пугачеву выбрать между справедливостью или милосердием, на что певица ответила: «Справедливость. Потому что это и есть милосердие, понимаешь?»