Քոնոր ՄաքԳրեգորը հայտարարել է Իռլանդիայի նախագահի պաշտոնում իր թեկնածության մասին
UFC-ի նախկին երկու դիվիզիոնների չեմպիոն Քոնոր ՄաքԳրեգորը կոչ է արել իր կողմնակիցներին ապահովել, որ ինքը ներառվի հոկտեմբերին կայանալիք՝ Իռլանդիայի նախագահական ընտրությունների քվեաթերթիկում: ՄաքԳրեգորը տեսաուղերձ է հրապարակել «Ինսթագրամ»-ում, որը ձայնագրվել է Դուբլինի կառավարության շենքի դիմաց:
«Եթե ցանկանում եք տեսնել իմ անունը նախագահի թեկնածուի քվեաթերթիկում, ես խորհուրդ եմ տալիս այսօր կապվել ձեր տեղական խորհրդականների հետ և խնդրել նրանց՝ առաջադրել ինձ»,- ասել է ՄաքԳրեգորը:
Էլոն Մասկը ՄաքԳրեգորի գրառմամբ կիսվել է X սոցիալական ցանցում և այն ուղեկցել իռլանդական դրոշներով: ՄաքԳրեգորը խոսել է նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու ծրագրերի մասին դեռևս մարտին:
Անցյալ շաբաթ նա ասել է, որ արդեն «ապահովել» է իր մասնակցությունը ընտրություններին, նշում է The Irish Times-ը: ՄաքԳրեգորի անունը չի հայտնվել այն թեկնածուների ցուցակներից որևէ մեկում, որոնք կապ են հաստատել տեղական խորհուրդների հետ՝ փորձելով ստանալ նրանց աջակցությունը:
Քվեաթերթիկում ընդգրկվելու համար ՄաքԳրեգորին անհրաժեշտ է խորհրդարանի 20 անդամի կամ 4 տեղական կամ շրջանային խորհուրդների աջակցությունը:
37-ամյա ՄաքԳրեգորը վերջին անգամ մենամարտել է 2021 թվականի ամռանը UFC 264-ում ամերիկացի Դասթին Փուարիեի դեմ։ Իռլանդացին նախկինում բազմիցս ասել է, որ պլանավորում է վերադառնալ ութանկյուն, բայց դա դեռ տեղի չի ունեցել։
Ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի 24-ին, թեկնածուների առաջադրումը կավարտվի սեպտեմբերի 24-ին։ Նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամկետով և կարող է պաշտոնը զբաղեցնել ոչ ավելի, քան 2 անգամ։ Իռլանդիայի նախագահի պաշտոնը հիմնականում արարողակարգային է, բայց նրա լիազորությունների մեջ են մտնում վարչապետի, նախարարների և դատավորների նշանակումը, ինչպես նաև օրինագծերի ստորագրումը։

«Настало время настоящих перемен». Экс‑чемпион UFC Макгрегор обратился к жителям Ирландии и предложил свою кандидатуру на пост президента
3484
Четверг, 04 Сентября, 2025 года, 23:09
Бывший чемпион UFC в двух весовых категориях Конор Макгрегор призвал своих сторонников добиться включения его кандидатуры в бюллетень на выборах президента Ирландии, которые пройдут в октябре. Макгрегор опубликовал в Instagram (владелец сети Meta признана в России экстремистской и запрещена) видеообращение, записанное у здания правительства в Дублине.
«Если вы хотите увидеть мое имя в бюллетене для голосования на пост президента, я настоятельно рекомендую вам обратиться к местным советникам сегодня и попросить их выдвинуть мою кандидатуру», — заявил Макгрегор.
Илон Маск поделился постом Макгрегора в соцсети Х и сопроводил его флагами Ирландии. Макгрегор говорил о планах побороться за пост президента еще в марте.
На прошлой неделе он заявлял, что уже «обеспечил» себе участие в выборах, отмечает The Irish Times. При этом фамилия Макгрегора не фигурировала ни в одном списке кандидатов, которые связывались с местными советами, пытаясь добиться их поддержки.
Для включения в бюллетень Макгрегору нужна поддержка 20 членов парламента или четырех местных или окружных советов.
Макгрегору 37 лет, свой последний бой он провел летом 2021 года против американца Дастина Порье на турнире UFC 264. Ирландец ранее много раз говорил, что планирует вернуться в октагон, но этого до сих пор не произошло.
Выборы пройдут 24 октября, выдвижение кандидатов — до 24 сентября. Президент избирается на семилетний срок и может занимать пост не более двух раз. Должность президента Ирландии во многом церемониальная, но в его полномочия входит назначение премьер-министра, министра и судей, а также подписание законопроектов.