Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների միջև մայիսի 3-ին նախատեսված բանակցությունները հետաձգվել են
Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների միջև մայիսի 3-ին նախատեսված բանակցությունները հետաձգվել են։ Այս մասին հայտարարել է Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր բին Համադ ալ-Բուսաիդին։
Նախարարի խոսքով՝ սա արվել է «լոգիստիկ պատճառներով»։
Ավելի վաղ Axios-ը, հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների չորրորդ փուլը, որը նախատեսված էր շաբաթ օրը՝ մայիսի 3-ին, և պետք է տեղի ունենար Հռոմում, ամենայն հավանականությամբ, կհետաձգվի մինչև հաջորդ շաբաթ։ Այս ֆոնին, Իրանի հանդիպումը Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ներկայացուցիչների հետ նույնպես կարող է հետաձգվել։ Հետաձգման պատճառները չեն նշվում։
ԱՄՆ-ն դեռևս չի հաստատել, որ մասնակցելու է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ իրանական պատվիրակության հետ խորհրդակցությունների չորրորդ փուլին, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների հաջորդ փուլի ժամանակն ու վայրը դեռևս հաստատված չեն, բայց դրանք պետք է հայտարարվեն մոտ ապագայում։
Միևնույն ժամանակ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը ևս հաստատել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունների չորրորդ փուլը հետաձգվել է։
«Բանակցությունների ամսաթվի փոփոխությունը հիմնված է Օմանի արտգործնախարար Բադր ալ-Բուսաիդի առաջարկի վրա։ Հաջորդ հնարավոր ամսաթվի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կտրամադրվի ավելի ուշ», - հայտարարության մեջ մեջբերվել է Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիի խոսքերը։

Переговоры делегаций Ирана и США отложили
Переговоры делегаций Ирана и США, которые были намечены на 3 мая, отложили. Об этом сообщил министр иностранных дел Омана Бадр бин Хамад аль-Бусаиди.
По словам министра, это было сделано «по логистическим причинам».
Ранее издание Axios со ссылкой на три осведомленных источника сообщало, что намеченный на субботу, 3 мая, четвертый раунд переговоров между Ираном и США, который должен был пройти в Риме, скорее всего, будет отложен до следующей недели. На этом фоне также может быть перенесена встреча Ирана с представителями Великобритании, Франции и Германии. Причины возможного переноса не уточняются.
США так и не подтвердили, что будут участвовать в четвертом раунде консультаций по ядерной программе с иранской делегацией, сообщает Reuters со ссылкой на источник.
По его словам, время и место проведения следующего этапа переговоров еще не утверждены, но о них должно быть объявлено в ближайшее время.
Тем временем Министерство иностранных дел Ирана подтвердило, что четвертый раунд переговоров с Соединенными Штатами по иранской ядерной программе перенесен.
«Изменение даты переговоров основано на предложении министра иностранных дел Омана [Бадра аль-Бусаиди]. Информация о следующей возможной дате будет предоставлена позже», - приводятся в заявлении слова официального представителя МИД Ирана Эсмаила Багаи.