Ուկրաինան հարվածել է Սումին հրթիռակոծած ռուսական բրիգադին
Չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 16-ին, Ուկրաինական ԶՈՒ-ն անօդաչու սարքերով հարձակվել է Իվանովոյի շրջանի Շույա քաղաքի վրա։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ քաղաքի վրա ավիացիոն տիպի յոթ անօդաչու թռչող սարք է վնասազերծվել։ Այնուամենայնիվ, սոցիալական ցանցերում մի քանի տեսանյութ է տարածվել Շուայից, որտեղ երևում է, թե ինչպես են անօդաչու թռչող սարքերը խոցում թիրախները:
BBC-ն գրում է, որ, դատելով տեղի հասարակական խմբերի հաղորդումներից, հարձակման թիրախը եղել է 112-րդ հրթիռային բրիգադի տեղակայման վայրը։ Ուկրաինական հրամանատարությունը մեղադրում է այս ստորաբաժանման ռուս զինվորականներին ապրիլի 13-ին Սումի քաղաքի վրա «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռներ արձակելու մեջ։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ռուսական հարձակման հետևանքով զոհվել է 35 մարդ, այդ թվում՝ երկու երեխա, ավելի քան 125 մարդ, այդ թվում՝ 18 երեխա, վիրավորվել են։
Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ առնվազն 3 անօդաչու թռչող սարք թռել է Շույա քաղաքի հարավում գտնվող ռազմական քաղաքի տարածք։ «Իվանովո. միջադեպեր» թելեգրամ-ալիքի բաժանորդները հայտնել են զորանոցում տեղի ունեցած հարվածի մասին։ Հերթական անօդաչու թռչող սարքն ընկել է զորամասից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա՝ գեներալ Բելովի փողոցում։
Ռուս նախկին զինվորականը, ով նախկինում ծառայել է Շույա քաղաքի հրթիռային ստորաբաժանումում, հաստատել է, որ անօդաչու սարքը հարվածել է զորանոցին։
Հրթիռային բրիգադի տեղակայման վայրին հարվածելու մասին պաշտոնական հաղորդումներ չկան: Օպերատիվ շտաբը չի նշել թիրախի խոցման անունը՝ հայտնելով միայն, որ հարձակման հետևանքով ոչ ոք չի զոհվել, երկու թեթև վիրավորներ ստացել են բժշկական օգնություն:
Շույա քաղաքից մինչև Ուկրաինայի սահմանի մոտակա կետը ուղիղ գծով մոտ 700 կմ է։
Չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 15-ին, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերը հարվածներ են հասցրել ռուսական մեկ այլ ստորաբաժանման, որին ևս Ուկրաինան պատասխանատու է համարում Սումիի հրետակոծության և Ծաղկազարդի օրը խաղաղ բնակիչների մահվան համար։ Ուկրաինացի զինվորականները պնդում են, որ պատասխան հարված են հասցրել ռուսական բանակի 448-րդ հրթիռային բրիգադի մշտական ​​տեղակայման կետին, որը գտնվում է Կուրսկի շրջանի Կլյուկվա գյուղի մոտ՝ շրջկենտրոնից 6 կիլոմետր հարավ-արևելք։ Ուկրաինայի գլխավոր շտաբի հայտարարության մեջ ասվում է, որ հարվածը հանգեցրել է զինամթերքի երկրորդական պայթեցման:

ВСУ поразили российскую бригаду, причастную к ударам по Сумам
В среду, 16 апреля, город Шуя в Ивановской области подвергся налету беспилотников. Минобороны России заявило о семи БПЛА самолетного типа, сбитых над городом. Однако по соцсетям разошлось несколько видеозаписей из Шуи, на которых видны пикирующие на цель дроны, по очертаниям похожие на украинские беспилотники «Лютый», и последующие мощные взрывы.
BBC пишет, что судя по сообщениям местных пабликов, целью атаки стало расположение 112-й ракетной бригады. Украинское командование обвиняет российских военных из этой части в ударе баллистическими ракетами «Искандер» по городу Сумы 13 апреля. Жертвами российской атаки стали, по официальным данным, 35 человек, в том числе два ребенка, более 125 человек, включая 18 детей, получили ранения.
Как пишут местные СМИ, на территорию военного городка, расположенного на юге Шуи, прилетели как минимум три БПЛА. Подписчики телеграм-канала «Иваново. Происшествия» сообщали о попадании в казарму. Еще один дрон упал в нескольких сотнях метров от воинской части, на улице Генерала Белова.
Бывший российский военный, ранее проходивший службу в ракетной части в Шуе, подтвердил изданию информацию о попадании беспилотника в казарму.
Официальных сообщений об ударе по расположению ракетной бригады не было. Оперштаб не назвал пораженную цель, сообщив только, что в результате атаки никто не погиб, двум легко пострадавшим оказана медпомощь, «специалисты экстренных служб занимаются ликвидацией последствий».
От города Шуя до ближайшей точки украинской границы — около 700 км по прямой.
В среду, 15 апреля, Генштаб ВСУ заявил, что Силы обороны Украины нанесли удар по другой российской части, которую Украина также считает ответственной за обстрел Сум и гибель мирного населения в Вербное воскресенье. Украинские военные утверждают, что в качестве возмездия поразили пункт постоянной дислокации 448-й ракетной бригады российской армии, расположенный вблизи села Клюква в Курской области, в шести километрах к юго-востоку от областного центра. В сообщении украинского Генштаба говорится, что в результате удара произошла вторичная детонация боеприпасов.