Սումիում հարվածների թիրախը եղել է զինվորների պարգևատրման արարողության դահլիճը. զոհերի թիվը հասել է 32-ի
Կիրակի, 13 ապրիլի, 2025 թ., 18:13
Գերագույն Ռադայի նախկին պատգամավոր Իգոր Մոսիյչուկը պնդում է, որ Սումիին ռուսական հարվածի նպատակը 117-րդ տարածքային պաշտպանության բրիգադի մարտիկների պարգևատրման արարողությունն է եղել։
«Հուսով եմ, որ Սումիում նրանք արդեն կալանավորում են մարզային զինվորական վարչության ղեկավար Արտյուխին և պատգամավոր Անանչենկոյին (Սումիի պատգամավոր «Ժողովրդի ծառա» իշխող կուսակցությունից), ովքեր այդքան ցանկանում էին PR անել 117-րդ բրիգադի զինվորների 7-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված տոնական մրցանակաբաշխության ժամանակ: Անտեղ, բացի զինվորականներից, քաղաքացիական անձինք և երեխաներ են ներկա եղել»,- Մոսիյչուկի խոսքը մեջբերում է ուկրաինական Strana-ն։
Պատգամավոր Մարյանա Բեզուգլայան նույնպես պնդում է, որ նախատեսված է եղել 117-րդ բրիգադի մարտիկների տոնական պարգևատրման արարողություն։ Նրա խոսքով, տեղեկատվության արտահոսքի պատճառը կարող էր լինել մարզային զինվորական վարչության ղեկավարության կողմից միջոցառմանը մասնակցելու բաց հրավերներ ուղարկելը:
Ուկրաինայի իշխանությունները պաշտոնապես չեն հաղորդել Սումի զինվորականների ժամանման մասին։
Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ​​ծառայության տվյալներով՝ Սումիին ռուսական հարվածի վիրավորների ընդհանուր թիվը հասել է 99-ի, այդ թվում՝ 11 երեխա, 32 մարդ զոհվել է։

Экс-нардеп ВРУ подтвердил, что ВС РФ били ракетами по церемонии награждения 117 бригады ТРО
Бывший депутат Верховной Рады Игорь Мосийчук утверждает, что целью российского удара по Сумам была церемония награждения бойцов 117-й бригады территориальной обороны.
«Надеюсь, что в Сумах уже задерживают главу ОВА Артюха и нардепа Ананченко (нардеп из Сум от правящей партии «Слуга народа»), которые так хотели попиариться на праздничном награждении воинов 117-й бригады ТРО по случаю 7-й годовщины.
Артюх, Ананченко пиарили награждение военных в Сумах и собрали туда, кроме военных, ещё и гражданских, в частности детей», - цитирует Мосийчука украинское издание «Страна».
О том, что планировалось праздничное награждение бойцов 117-й бригады, утверждает и нардеп Марьяна Безуглая. По ее словам, утечку информации могло допустить руководство ОВА, рассылая в открытой форме приглашения на мероприятие.
Официально украинские власти о прилёте по военным в Сумах не сообщали.
По данным ГСЧС Украины, общее число пострадавших от российского удара по Сумам возросло до 99, среди них 11 детей, погибли 32 человека.