«ՌԴ-ն անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճով»․ Զախարովա
Ռուսաստանին անհանգստացնում են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճի մասին լուրերը՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի առաջընթացի ֆոնին, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք չենք կարող չանհանգստանալ, որ առաջընթացի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի հաստատման մասին լուրերի ֆոնին վերջին շրջանում, ցավոք, ավելի հաճախ ենք լսում երկու երկրների սահմանին լարվածության աճի մասին», - ասել է նա։
«Մոսկվան իր գործընկերներին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի սրման», հավելել է Զախարովան՝ միևնույն ժամանակ ակնարկելով, թե Երևանից ժամանակ կպահանջվի ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները վերականգնելու համար։
Հիշեցնենք, որ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ապատեղեկատվություն էր տարածում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀՀ զինված ուժերի կողմից կրակ բացելու վերաբերյալ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այս հայտարարությունները։

Захарова: "РФ обеспокоена ростом напряженности на границе Армении и Азербайджана"
Россия обеспокоена информацией о росте напряженности на армяно-азербайджанской границе на фоне прогресса по мирному договору между Баку и Ереваном, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Нас не может не беспокоить, что на фоне прогресса, новостей о завершении согласования проекта мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, в последнее время, к сожалению, участились сообщения об усилении напряженности на границе двух стран", - сказала она на брифинге.
Москва призывает партнеров проявлять сдержанность, избегать действий, которые могут привести к эскалации ситуации, добавила она.
За последние несколько дней минобороны Азербайджана обвиняла армянские ВС в обстрелах на границе. Минобороны Армении эти заявления опровергало.