Անկարայի քաղաքապետը հանդես է եկել` ի պաշտպանություն Ստամբուլի ձերբակալված քաղաքապետի
Անկարայի քաղաքապետ Մանսուր Յավաշը Ստամբուլ է եկել՝ աջակցելու կալանավորված Էքրեմ Իմամօղլուին, հայտնում է Euronews-ը։
Մանսուր Յավաշը ելույթ է ունեցել Ստամբուլի քաղաքապետարանից՝ բողոքի ցույցերի երկրորդ օրը, գրում է լրատվամիջոցը։
«Արդարությունը հաղթելու է, օրենքը, ժողովրդավարությունը հաղթելու է, մենք դա անելու ենք ձեզ հետ միասին։ Մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ ներկայացնելով ողջ Թուրքիան։ Մենք այստեղ ենք՝ պաշտպանելու մեր սահմանադրությունը։ Մենք այստեղ ենք՝ ասելու, որ համազգային կամքից վեր ոչինչ չի կարող լինել։ Այսօր այստեղ ենք՝ պաշտպանելու Էքրեմ Իմամօղլուի իրավունքները»,- հայտարարել է Անկարայի քաղաքապետը։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն և նրա մամուլի խորհրդական Մուրադ Օնգյունը ձերբակալվել էին հատուկ գործողության ընթացքում և դատարան տեղափոխվել մարտի 19-ին։
Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Իմամօղլուն կալանավորվել է կոռուպցիայի, կաշառակերության և կաշառակերությամբ զբաղվող կազմակերպության հետ կապված գործի շրջանակներում։
Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում այս գիշեր շարունակվել են հակակառավարական ցույցերը, որոնց ընթացքում տեղ-տեղ բախումներ են եղել ոստիկանության հետ։

Мэр Анкары защищает арестованного мэра Стамбула
Мэр столичного муниципалитета Анкары Мансур Яваш приехал в Стамбул, чтобы поддержать задержанного Экрема Имамоглу, передает Euronews.
Мансур Яваш сделал заявление из центра муниципалитета в Сарачхане в Стамбуле на второй день протестов, сообщает издание.
" Справедливость восторжествует, закон и демократия победят. Мы сделаем это вместе с вами.
Мы собрались здесь, как вся Турция. Мы здесь, чтобы защитить нашу конституцию. Мы здесь, чтобы сказать, что ничто не может быть выше национальной воли. Мы здесь сегодня, чтобы защитить права Экрема Имамоглу".
Напомним, мэр Стамбула Экрем Имамоглу и его советник по связям с прессой Мурат Онгун были задержаны в ходе спецоперации и доставлены в суд 19 марта.
Турецкие СМИ сообщали, что Имамоглу задержан по делу об организации, занимающейся коррупцией, взяточничеством и подкупом. Всего подозреваемыми по делу проходят 100 человек.
Ночью продолжались антиправительственные демонстрации в разных городах Турции.
Основная масса протестующих студенты вузов. Они призывают всех студентов страны присоединиться к акциям.