«Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը տեղի կունենա մարտի 18-ին»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մարտի 18-ին հեռախոսազրույց կունենա իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում է Reuters-ը։ Այս մասին նա լրագրողներին ասել է ինքնաթիռում՝ Ֆլորիդայից Վաշինգթոն չվերթի ժամանակ։
Թրամփը հայտնել է, որ մտադիր է զրույցի ընթացքում բարձրացնել տարածքների հարցը՝ ուկրաինական հակամարտության համատեքստում, ինչպես նաև քննարկել ատոմակայանի նկատմամբ վերահսկողությունը։ Նրա խոսքով՝ հանգստյան օրերին «շատ աշխատանք» է կատարվել:
«Ուզում ենք տեսնել, թե արդյո՞ք կարող ենք վերջ տալ այս պատերազմին։ Միգուցե կարող ենք, միգուցե՝ ոչ, բայց կարծում եմ, որ մենք շատ լավ հնարավորություններ ունենք»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Նախօրեին Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆն ասել էր, որ հեռազրույցը կարող է տեղի ունենալ այս շաբաթվա ընթացքում։

Трамп: "Телефонный разговор с Путиным состоится 18 марта"
Президент США Дональд Трамп заявил, что поговорит с российским коллегой Владимиром Путиным по телефону 18 марта, передает Reuters. Об этом он сообщил журналистам на борту самолета во время перелета в Вашингтон из Флориды.
Республиканец уточнил, что намерен во время беседы поднять вопрос территорий в контексте конфликта на Украине, а также обсудить контроль над АЭС. По его словам, за выходные было проделано «много работы».
«Мы хотим посмотреть, сможем ли мы положить конец этой войне. Может быть, сможем, может быть, нет, но я думаю, что у нас очень хорошие шансы», — сказал он.
Накануне спецпредставитель американского президента по Ближнему Востоку Стив Уиткофф сказал, что разговор может состояться в течение этой недели.