«ԵՄ-ն և Ռուսաստանը միայնակ թողեցին հայ ժողովրդին»․ ԵԽ պատգամավոր
Ադրբեջանական հարձակման ժամանակ թե՛ ԵՄ-ն, թե՛ Ռուսաստանը միայնակ թողեցին հայ ժողովրդին։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիան ներկայացնող Եվրոխորհրդարանի պատգամավոր Թոմաս Ֆրյոհլիխը՝ Ստրասբուրգում կայացած ԵԽ լիագումար նիստին, որտեղ քննարկվել է Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը։
«Հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված են եղել փախչել, նրանցից ոմանք այսօր գերեվարված են: Այսօր մենք ականատես ենք լինոում աշխարհի առաջին քրիստոնյա երկրի մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացմանը: Բայց ինչո՞ւ մենք այդքան քիչ ենք լսում այդ մասին:
Հարավային Կովկասում կայունությունը բխում է ԵՄ շահերից։ Մեզ պետք են խաղաղ բանակցություններ և պատշաճ վերաբերմունք հայ գերիների, հայ ժողովրդի և հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ», հայտնել է ԵԽ պատգամավորը:

Депутат Европарламента: "ЕС и Россия оставили армянский народ в одиночестве"
Во время нападения Азербайджана и ЕС, и Россия оставили армянский народ в одиночестве. Об этом заявил представляющий Германию депутат Европарламента Томаш Фрёлих на состоявшемся в Страсбурге пленарном заседании Совета Европы обсуждался вопрос армянских заключенных, содержащихся в Баку.
"Сотни тысяч армян были вынуждены бежать, а некоторые из них сегодня находятся в заложниках. Сегодня мы видим систематическое уничтожение культурного наследия первой в мире христианской страны. Но почему мы так мало слышим об этом?
Стабильность на Южном Кавказе исходит из интересов ЕС. Нам нужны мирные переговоры, и нам нужно надлежащее обращение с армянскими заложниками, армянским народом, а также с армянским культурным наследием".