ՄՔԴ-ն հաստատել է Ֆիլիպինների նախկին նախագահ Դուտերտեի ձերբակալման հրամանը
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախաքննական պալատը Ֆիլիպինների նախկին նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի ձերբակալության օրդեր է տվել մարդկության դեմ հանցագործության մեղադրանքով։ Այս մասին հայտնում է դատարանի մամուլի ծառայությունը։
Դուտերտեն կասկածվում է 2011 թվականի նոյեմբերի 1-ից 2019 թվականի մարտի 16-ը Ֆիլիպիններում ենթադրաբար կատարված սպանությունների մեջ, հայտնել է դատարանը։
«Կասկածյալին ՄՔԴ բերման ենթարկելուց հետո կնշանակվի նախնական դատական ​​նիստ»,- հավելել են ՄՔԴ-ից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Դուտերտեին, ով Ֆիլիպիններում իշխանության ղեկին էր 2016-2022 թվականներին, ձերբակալել էր Ֆիլիպինների ոստիկանությունը, այնուհետ անձնական ինքնաթիռով հասցրել Հաագա։

МУС подтвердил выдачу ордера на арест экс-президента Филиппин Дутерте
Палата предварительного производства Международного уголовного суда (МУС) выдала ордер на арест Родриго Дутерте по обвинению в преступлениях против человечности. Об этом сообщила пресс-служба суда.
Как отметили представители инстанции, Дутерте подозревается в убийствах, предположительно совершенных на Филиппинах в период с 1 ноября 2011 года по 16 марта 2019 года.
"После того как подозреваемый будет взят под стражу в МУС, будет назначено предварительное слушание, - добавили в МУС. - Дополнительная информация будет предоставлена в должное время".
Ранее появилась информация о том, что Дутерте, находившийся у власти на Филиппинах в 2016-2022 годах, был арестован филиппинской полицией и после этого вылетел на борту частного самолета в Гаагу.