Թրամփը դադարեցրել է ռազմական օգնությունն Ուկրաինային
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է դադարեցնել Կիևին տրամադրվող ռազմական բոլոր տեսակի օգնությունները։ Այս մասին հայտնում են Bloomberg-ը և Fox News-ը։
Միացյալ Նահանգները կասեցնում է Ուկրաինային տրամադրվող ընթացիկ ռազմական օգնությունը, քանի դեռ նրա ղեկավարությունը չի ցուցաբերում խաղաղությանն իր հանձնառությունը, պարզաբանում է գործակալությունը՝ վկայակոչելով Փենթագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյային: Սպիտակ տանը տեղի ունեցած բանավեճից հետո Թրամփը հայտարարել է, որ Կիևը կարող է վերադառնալ Վաշինգթոնի հետ բանակցություններին, եթե Վլադիմիր Զելենսկին հաստատի, որ խաղաղություն է ցանկանում։
Ըստ աղբյուրի՝ խոսքը վերաբերում է ամերիկյան ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների դադարեցմանը, այդ թվում՝ Լեհաստանով տարանցիկ զենքին, ինչի հետ կապված՝ Թրամփը պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթին հրաման էր տվել։
«Սա օգնության վերջնական կասեցում չէ, այլ՝ դադար»,- Fox News-ին հայտնել է նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը:

Трамп приостановил всю военную помощь Украине
Президент США Дональд Трамп приказал приостановить всю военную помощь Киеву, сообщают Bloomberg и Fox News.
США приостанавливают всю текущую военную помощь Украине до тех пор, пока ее руководство не продемонстрирует приверженность миру, поясняет агентство со ссылкой на высокопоставленного представителя Пентагона. После перепалки в Белом доме Трамп заявил, что Киев может вернуться к переговорам с Вашингтоном, если его украинский коллега Владимир Зеленский подтвердит, что хочет мира.
По словам собеседника, речь идет о приостановке поставок американской военной техники, которая сейчас не находится на Украине, включая оружие, идущее транзитом через Польшу. Трамп отдал приказ министру обороны Питу Хегсету.
«Это не окончательное прекращение помощи, это пауза», — уточнил Fox News представитель администрации президента.