«Պատրաստ եմ կրկին հանդիպել Թրամփի հետ»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, եթե վերջինս կրկին հրավիրի նրան «իրական խնդիրները լուծելու համար», փոխանցում է Bloomberg-ը։
«Մենք արժանի ենք հավասար երկխոսության… Եթե ԱՄՆ նախագահը հրավիրի մեզ կառուցողական երկխոսության, իրական խնդիրներ լուծելու, լուրջ հարցերի և իրական, վճռական գործողությունների ու պատասխանների համար, ես կգնամ»,- ասել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ Սպիտակ տան հանդիպման բաց ձևաչափն արդյունավետ չէր ո՛չ ԱՄՆ-ի, ո՛չ էլ Ուկրաինայի համար։
«Ես համոզված եմ, որ այս իրավիճակը կանցնի. առջևում ավելի կարևոր բաներ են սպասվում»,- Reuters-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա նաև հավելել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է ստորագրել հանքային ռեսուրսների մասին համաձայնագիրը, որը չեղարկվել էր անցյալ շաբաթ Թրամփի և Զելենսկու բանավեճից հետո։

Зеленский заявил о готовности снова встретиться с Трампом
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что готов встретиться с президентом США Дональдом Трампом, если тот снова пригласит его "для решения реальных проблем", передает Bloomberg․
После участия в саммите европейских лидеров по вопросам безопасности в Лондоне президент Украины заявил: "Мы достойны равноправного диалога.... Если президент США пригласит для конструктивного диалога, для решения реальных проблем, для серьезных вопросов и реальных, решительных действий и ответов – я приеду".
Президент Украины отметил, что проведение этого разговора в открытом режиме не было положительным ни для США, ни для Украины.
"Я убежден, что эта ситуация пройдет, и впереди более важные вещи", – сказал президент Украины.
Он также добавил, что Украина готова подписать соглашение о добыче полезных ископаемых, которое было приостановлено на прошлой неделе. В частности, его могут подписать министры.