Ադրբեջանը, Թուրքիան և Ուզբեկստանը պայմանավորվել են միմյանց աջակցել սպառնալիքների դեպքում
Ադրբեջանը, Թուրքիան և Ուզբեկստանը պայմանավորվել են համատեղ գործողություններ ձեռնարկել իրենց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խաթարմանն ուղղված քայլերի դեմ։
Այս մասին ասվում է Անկարայի հռչակագրում, որն ընդունվել է երեք երկրների արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի/առևտրի և տրանսպորտի նախարարների երկրորդ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով։
Փաստաթուղթը ընդգծում է արդի տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը և աջակցություն է հայտնում պետությունների ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը ուղղված մարտահրավերների դեմ համատեղ գործողություններին։

Азербайджан, Турция и Узбекистан договорились поддерживать друг друга в случае угроз
Азербайджан, Турция и Узбекистан договорились о совместных действиях против шагов, направленных на подрыв их суверенитета и территориальной целостности.
Это указано в Анкарской декларации, принятой по итогам второго трехстороннего заседания министров иностранных дел, экономики/торговли и транспорта трех стран.
Документ подчеркивает важность укрепления сотрудничества по актуальным региональным и международным вопросам, а также выражает поддержку совместным действиям против вызовов суверенитету и территориальной целостности государств.