«Իլհամ Ալիևը նույնն հռետորաբանությունն է օգտագործում, ինչ Վլադիմիր Պուտինը»․ Էրիկ Հելսբորն
«Ալիևը գրեթե նույնն հռետորաբանությունն է օգտագործում, ինչ Պուտինը։ Պուտինն Ուկրաինային մեղադրել է նացիստական ​​քաղաքականության մեջ և ասել, որ իր «ռազմական գործողությունն» ուղղված է երկրի «ապազգայնացմանը»։ Նա նաև մեղադրել է Արևմուտքին՝ զենքի մատակարարմամբ խաղաղությանը խոչընդոտելու մեջ։
Ալիևը Հայաստանն անվանում է ֆաշիստական ​​պետություն և Հայաստան զենք արտահանող արևմտյան երկրներին մեղադրում է խաղաղության սպառնալիք հանդիսանալու մեջ։ Նա ասում է, որ եթե Հայաստանի ժողովրդավարական ​​ճանապարհով ընտրված քաղաքական գործիչները չհրաժարվեն «ֆաշիզմից», ապա նա այլ ելք չի ունենա, քան միջամտելը և «այն արմատախիլ անելը»։
Մենք գիտենք, թե ինչի հանգեցրեց այս հռետորաբանությունը Պուտինի կողմից. և ինչպես Ուկրաինայի դեպքում՝ այս դեպքում էլ արևմտյան զենքի արտահանումը ոչ թե խնդիր է, այլ՝ լուծում»,- նշել է Հելսբորնը՝ X-ի իր էջում։

Пятница, 10 Января, 2025 года, 18:01
Путин обвинил Украину в нацистской политике и заявил, что его «военная операция» направлена ​​на «денацификацию» страны. Он также обвинил Запад в том, что он препятствует миру, отправляя оружие на Украину.
Алиев называет Армению фашистским государством и обвиняет западные государства, экспортирующие оружие в Армению, в угрозе миру. Он говорит, что если демократически избранные политики Армении не откажутся от «фашизма», у него не будет иного выбора, кроме как вмешаться и «искоренить» его самому.
Мы знаем, к чему привела эта риторика, когда она исходила от Путина. И так же, как и в случае с Украиной, экспорт западного оружия — это не проблема, а решение", - отметил депутат в Х.