Այսօր`   Չորեքշաբթի, 12 մարտի, 2025 թ.
Հինգշաբթի օրը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ 2025-2026 թվականներին ընտրված Անվտանգության խորհրդի հինգ նոր անդամ երկրների՝ Դանիայի, Հունաստանի, Պակիստանի, Պանամայի և Սոմալիի դրոշները տեղադրելու արարողությունը։ Անվտանգության խորհրդում նրանք փոխարինեցին Էկվադորին, Ճապոնիային, Շվեյցարիային, Մալթային և Մոզամբիկին։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը բաղկացած է տասնհինգ անդամից։ Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Խորհրդի մշտական ​​անդամներ են և ունեն վետոյի իրավունք, այսինքն՝ կարող են արգելափակել ցանկացած որոշում։ Տասը ոչ մշտական ​​անդամներ ընտրվում են Գլխավոր ասամբլեայի կողմից երկու տարով: Հունվարի 1-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը ռոտացիայի սկզբունքով անցել է Ալժիրին։

Обновился состав Совета Безопасности ООН
В четверг в штаб-квартире ООН состоялась церемония установки флагов пяти новых государств-членов Совбеза, избранных на 2025-2026 годы: Дании, Греции, Пакистана, Панамы, Сомали. В Совбезе они заменили Эквадор, Японию, Швейцарию, Мальту и Мозамбик.
Совет Безопасности ООН, напомним, состоит из пятнадцати членов. Великобритания, Китайская Народная Республика, Франция, Российская Федерация и Соединенные Штаты Америки являются постоянными членами Совета и обладают правом вето, то есть могут блокировать любое решение. Десять непостоянных членов избираются Генеральной Ассамблеей на два года – по пять ежегодно. 1 января председательство в Совете Безопасности ООН перешло на ротационной основе к Алжиру.