Թեհրանն ու Մոսկվան նախատեսում են գործընկերության համաձայնագիր ստորագրել
Մոսկվայի և Թեհրանի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է տեղի ունենալ 2025թ. հունվարի կեսերին։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բահային։
«Շուտով, երկկողմ հանդիպման ժամանակ, պայմանագիրը կստորագրվի»,- ասել է Բահային՝ պատասխանելով փաստաթղթի ստորագրման ժամկետի մասին հարցին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 4-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ ակնկալում է նոր, հիմնարար համաձայնագիր ստորագրել Իրանի նախագահ՝ ՌԴ կատարելիք այցի ընթացքում։

Тегеран и Москва могут подписать договор о партнерстве в январе 2025 года
Подписание договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Москвой и Тегераном может состояться уже в середине января 2025 года. Об этом сообщил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
"Вскоре, во время двусторонней встречи, это будет осуществлено… даст бог, этот договор будет подписан", - сказал Багаи во время пресс-конференции, отвечая на вопрос о дате подписания документа о партнерстве между Ираном и РФ.
4 декабря президент РФ Владимир Путин заявил, что рассчитывает на подписание нового фундаментального договора с Ираном в ходе предстоящего визита иранского президента Масуда Пезешкиана в РФ.