Իսրայելը քննադատել է Հռոմի պապին
Գազայի հատվածում իրականացվող գործողությունների մասին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հայտարարությունները կտրված են ՀԱՄԱՍ-ի հետ Իսրայելի հակամարտության համատեքստից, այս մասին հայտարարել է Իսրայելի ԱԳՆ-ն, գրում է The Times of Israel-ը։
Դեկտեմբերի 21-ին պոնտիֆիկոսը սուրբծննդյան ամենամյա ուղերձում նշել էր․ «Երեկ ռմբակոծել են երեխաների: Սա դաժանություն է։ Սա պատերազմ չէ»: Reuters-ը գրել էր, որ Հռոմի պապի խոսքերը «ըստ երևույթին, հղում են» դեկտեմբերի 20-ին Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից հասցված հարվածներին։ Հարձակման հետևանքով զոհվել էր առնվազն 25 պաղեստինցի, այդ թվում՝ յոթ երեխա, նշում էր գործակալությունը՝ վկայակոչելով բժիշկներին։
Իսրայելի ԱԳՆ-ն ասել է, որ Հռոմի պապը «ցավոք, որոշել է անտեսել» այն փաստը, որ իսրայելցի զինվորականների գործողությունները «ուղղված են երեխաներին որպես կենդանի վահան օգտագործող ահաբեկիչների դեմ»։ Գերատեսչությունն ընդգծել է, որ մեղքը պետք է բարդել բացառապես ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների վրա։ «Բավական է երկակի ստանդարտներ օգտագործել»,- ավելացրել է նախարարությունը:

Израиль раскритиковал Папу римского за слова о жестокости в секторе Газа
Заявления папы римского Франциска о жестокости в секторе Газа «оторваны от контекста» конфликта Израиля с ХАМАС, заявил израильский МИД, сообщает The Times of Israel.
21 декабря понтифик, выступая с ежегодным рождественским обращением к католическим кардиналам, заявил: «Вчера бомбили детей. Это жестокость. Это не война. Я хотел это сказать, потому что это трогает сердце». Reuters отметил, что слова папы римского были «по всей видимости отсылкой» к израильским ударам по сектору Газа, нанесенным 20 декабря. В результате атаки погибли не менее 25 палестинцев, в том числе семеро детей, отмечало агентство со ссылкой на медиков.
В МИД Израиля отметили, что папа римский, «к сожалению, решил проигнорировать» то, что действия израильских военных «были направлены против террористов, которые использовали детей в качестве живого щита». В ведомстве подчеркнули, что вину следует возлагать исключительно на боевиков ХАМАС. «Хватит двойных стандартов и выделения еврейского государства и его народа», — добавили в министерстве.