«Եվրոմիությունն արդեն 130 միլիարդ եվրո է ծախսել Ուկրաինայի վրա»․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյեն
Եվրոհանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը պնդում է, որ ԵՄ-ն Ուկրաինային մատակարարել է սպառազինությունների 47%-ը, իսկ ԱՄՆ-ն՝ ընդամենը 40%-ը։ Այս մասին նա հայտարարել է ԵՄ գագաթնաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Ռազմական տեսանկյունից ԵՄ-ն Ուկրաինային մատակարարել է զենքի մոտավորապես 47%-ը, մեր ամերիկացի գործընկերները՝ 40%, ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչու է Զելենսկին պնդում ԱՄՆ-ից անվտանգության երաշխիքներ ստանալու անհրհրաժեշտության մասին՝ բոլոր եվրոպական երաշխիքները միասին անվանելով անբավարար, և արդյոք դա չի՞ վկայում Եվրոմիության ռազմավարական թուլության մասին։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն նաև արդեն 130 միլիարդ եվրո է ծախսել Ուկրաինայի վրա և պատրաստ է հաջորդ տարի հատկացնել 30,6 միլիարդ եվրո միայն բյուջետային ֆինանսական օգնության համար՝ չհաշված զենքի մատակարարումները։
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել էր, որ ողջ սպառազինության 98%-ը Կիևին մատակարարվել է ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից։

Фон дер Ляйен։ Евросоюз уже истратил на Украину €130 млрд
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен утверждает, что ЕС поставил Украине 47% всего оружия, тогда как США - только 40%. Об этом она заявила на пресс-конференции по итогам саммита ЕС.
"С военной точки зрения, ЕС поставил Украине примерно 47% оружия, наши американские партнеры поставили 40%", - заявила она, отвечая на вопрос журналистов, почему Зеленский настаивает на получении Киевом гарантий безопасности именно от США, называя все европейские гарантии вместе взятые недостаточными, и не говорит ли это о стратегической слабости Евросоюза.
По ее словам, ЕС также уже истратил на Украину €130 млрд и готов выделить в следующем году €30,6 млрд только бюджетной финансовой помощи, не считая поставок оружия.