«Եթե ​​մենք չլինեինք, Ադրբեջանում հիմա շատ բան անհնար կլիներ». ԱՄՆ-ի դեսպանը` Բաքվում
Կիրակի օրն Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարք Լիբբին ելույթ է ունեցել Ամերիկայի Առևտրի պալատի (AmCham) հանդիպման ժամանակ, որտեղ նա բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև Ադրբեջանի անկախության տարիների համագործակցությունը և նշել ապագայի համար նրանց մեծ ներուժը։
Դիվանագետը հայտարարել է, որ չնայած ամերիկա-ադրբեջանական համագործակցության հաջողություններին, Բաքվում հնչում են նաև Վաշինգթոնի հասցեին քննադատության ձայներ։ Նա հերքել է Բաքվի նկատմամբ Վաշինգթոնի ոչ բարեկամական վերաբերմունքի մասին մեղադրանքները։
«ԱՄՆ-ին մեղադրել են Ադրբեջանին վնասելու բազմաթիվ անիմաստ դավադրությունների մեջ։ Ի պատասխան նման ապատեղեկատվության՝ ես կցանկանայի ոչ միայն նշել անցած տարվա հաջողությունները, այլև հիշեցնել բոլորին վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում մեր գործընկերության ուժի մասին։ Այս տարի մենք նշեցինք «Դարի պայմանագրի» 30-ամյակը։ Այս կարևոր իրադարձությունը մեզ հիշեցրեց, թե ինչպես է Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությունը ԱՄՆ-ի ներդրումների և քաղաքական աջակցության հետ միասին փոխել պատմության ընթացքը։ Այդ ժամանակ ստեղծված համաձայնագրերն ու ենթակառուցվածքը Ադրբեջանին դարձրին համաշխարհային էներգետիկ անվտանգության առանցքային և հուսալի ներդրող։ Չափազանցություն չի լինի ասել, որ առանց ամերիկա-ադրբեջանական գործընկերության, որը դրված է «Դարի պայմանագրի» հիմքում, այս ամենն անհնար կլիներ»,- նշել է դեսպանը։

Посол США ответил на критику: Если бы не мы, то сейчас многое в Азербайджане было бы невозможным
В воскресенье посол США в Азербайджане Марк Либби выступил на заседании Американской Торговой палаты (AmCham), где высоко оценил сотрудничество между двумя странами за годы независимости Азербайджана и отметил их большой потенциал в будущем.
Дипломат заявил, что, несмотря на успехи в американо-азербайджанском сотрудничестве, в Баку звучат и голоса критики в адрес Вашингтона. Он опроверг обвинения в недружественном отношении Вашингтона к Баку.
«Против США было выдвинуто множество обвинений в бессмысленных заговорах якобы с целью причинения вреда Азербайджану. В ответ на такую дезинформацию я хотел бы не только отметить успехи прошлого года, но и напомнить всем о силе нашего партнерства за последние несколько десятилетий. В этом году мы отметили 30-летие «Контракта века». Это знаменательное событие напомнило нам о том, как инициатива руководства Азербайджана вместе с инвестициями и политической поддержкой США изменила ход истории. Соглашения и созданная в то время инфраструктура сделали Азербайджан ключевым и надежным вкладчиком в глобальную энергетическую безопасность. Без преувеличения можно сказать, что без американо-азербайджанского партнерства, которое лежит в основе «Контракта века», все это было бы невозможно», - отметил посол.