Բելառուսը Սիրիայից տարհանել է իր բոլոր դիվանագետներին
Բելառուսն իր դեսպանատան բոլոր աշխատակիցներին տարհանել է Սիրիայից։ Այս մասին հայտնում է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Հաշվի առնելով տեղում ստեղծված իրավիճակը՝ Սիրիայում Բելառուսի դեսպանատան դիվանագետները տեղափոխվել են Մինսկ։
Բելառուսի ԱԳՆ-ն երախտագիտություն է հայտնել բելառուս դիվանագետների «բոլոր ռուս գործընկերներին, ովքեր ապահովել են նրանց անվտանգ վերադարձը հայրենիք»։
Ինչպես հայտնել են նախարարությունից, Բեյրութում ստեղծվել է Սիրիայում Բելառուսի դեսպանատան ժամանակավոր հյուպատոսական կետ՝ «հյուպատոսական գործունեությունը շարունակելու և քաղաքացիներին հնարավոր օգնություն ցուցաբերելու համար»։

Белоруссия вывезла из Сирии всех дипломатов
Все белорусские дипломаты покинули Сирию, Минск признателен Москве за помощь в их эвакуации. Об этом сообщила пресс-служба белорусского МИД.
"С учетом сложившейся на месте обстановки дипломаты посольства Беларуси в Сирии выведены в Минск. Посол Беларуси в Сирии Юрий Слука некоторое время будет в столице на консультациях, по итогам которых планируется провести углубленную оценку обстановки", - отметили во внешнеполитическом ведомстве.
МИД Белоруссии выразил признательность "всем российским коллегам, которые обеспечили безопасное прибытие на родину" белорусских дипломатов.
Как проинформировали в министерстве, в Бейруте развернут временный консульский пункт посольства Белоруссии в Сирии "для продолжения консульской деятельности и оказания возможной помощи гражданам".