ՀԱՀ-ը Պուտինին չի հրավիրի G20-ի գագաթնաժողովին
![]() Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը չի հրավիրի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Յոհանեսբուրգում կայանալիք G20 գագաթնաժողովին։ Այս մասին հայտարարել է Հարավային Աֆրիկայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վինսենթ Մագվենյան։ Դա կապված է Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) կողմից ՌԴ նախագահի ձերբակալման օրդերի հետ։ ՀԱՀ-ը վավերացրել է Հռոմի ստատուտը, որն ընկած է ՄՔԴ-ի հիմքում, և պարտավոր է ձերբակալել Ռուսաստանի առաջնորդին, եթե նա այցելի: Նման կանոնները գործում էին BRICS-ի 15-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ, որը տեղի ունեցավ Յոհանեսբուրգում 2023 թվականի օգոստոսի 22-24-ը։ «Իրավական իրավիճակը չի փոխվել Յոհանեսբուրգում BRICS-ի գագաթնաժողովից հետո։ Մենք որևէ ազդեցություն չունենք ՄՔԴ-ի որոշումների վրա», - ընդգծել է Մագվենյան: Մեկ տարի առաջ Պուտինը տեսակապով մասնակցել է BRICS-ի գագաթնաժողովին։ Ռուսական կողմն անձամբ ներկայացնում էր ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։ G20-ն ամենազարգացած և զարգացող տնտեսություններ ունեցող պետությունների կառավարությունների ակումբ է: ՀԱՀ-ը նախագահությունը ստանձնել է դեկտեմբերի 1-ին 12 ամսով։ Սպասվում է, որ գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2025 թվականի նոյեմբերի 21-22-ը։ Միջազգային քրեական դատարանը Պուտինի և Ռուսաստանի երեխաների իրավունքների հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովայի ձերբակալության օրդեր է տվել դեռևս 2023 թվականի մարտին։ Ուկրաինացի երեխաների արտաքսման հետ կապված՝ նրանք կասկածվում են «Ուկրաինայի պատերազմի ժամանակ կատարված ռազմական հանցագործությունների մեջ»։ Մոսկվան իրավաբանորեն առոչինչ է համարել ՄՔԴ-ի որոշումը։ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն իր հերթին քրեական գործ է հարուցել ՄՔԴ-ի դատախազի և դատավորների դեմ։ |
«Խնածախի ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել»․ ՔԿ
1815:12Իրանի նախագահը շռայլ ճամփորդության պատճառով պաշտոնանկ է արել փոխնախագահին
7214:57«ԱՄՆ-ի հետ գործարքի վերաբերյալ արտահոսք է եղել․ Զելենսկին զայրացած է»․ The Financial Times
6314:49«Երբ կան ակնհայտ ձախողումներ, իշխանությունը սկսում է ավելի բարձր բղավել «իր ասֆալտի» մասին»․ Վահագն Սարոյան

ЮАР не пригласит Путина на саммит G20
Южно-Африканская Республика не пригласит президента РФ Владимира Путина на саммит «Большой двадцатки» (G20) в Йоханнесбурге.
Об этом заявил официальный представитель президента ЮАР Винсент Магвенья, слова которого приводит ТАСС. Это связано с ордером на арест президента РФ, выданным Международным уголовным судом (МУС) в Гааге. ЮАР ратифицировала Римский статут, лежащий в основе работы МУС, и в случае визита российского лидера должна арестовать его. Аналогичные нормы действовали и во время 15-го саммита БРИКС, прошедшего в Йоханнесбурге с 22 по 24 августа 2023 года.
«Правовая ситуация не изменилась с саммита БРИКС в Йоханнесбурге. Мы никак не можем повлиять на решения МУС», - подчеркнул Магвенья.
Год назад Путин принял участие в саммите БРИКС по видеосвязи. Очно российскую сторону представлял глава МИД РФ Сергей Лавров.
G20 - клуб правительств государств с наиболее развитой и развивающейся экономикой. ЮАР 1 декабря на 12 месяцев переняла председательство в нем. Саммит, как ожидается, состоится 21-22 ноября 2025 года.
Международный уголовный суд еще в марте 2023 года выдал ордеры на арест Путина и уполномоченной по правам ребенка в России Марии Львовой-Беловой. В связи с депортацией украинских детей они подозреваются «в военных преступлениях, совершенных в ходе войны в Украине». Москва назвала решение МУС юридически ничтожным. Следственный комитет России (СКР), в свою очередь, возбудил уголовное дело в отношении прокурора и судей МУС.