Ասադի բանակը փախել է բարոյալքվածության և կոռուպցիայի պատճառով. Reuters
Reuters-ը հայտնում է, որ զրուցել է սիրիական արաբական բանակի տասնյակ նախկին զինվորների հետ, ովքեր նկարագրել են նախկին նախագահ Բաշար ալ Ասադի ուժերի նահանջը։ Բանակը փախել է նախքան հակակառավարական խմբավորումների կոալիցիայի առաջխաղացումը բարոյալքվածության, ինչպես նաև կոռուպցիայի և գործողությունների հստակ ծրագրերի բացակայության պատճառով, հայտնում են գործակալության աղբյուրները:
Քանի որ իսլամիստներն առաջ են շարժվել դեպի Հալեպ, կառավարական ուժերին հրահանգ է տրվել կա՛մ մշակել իրենց գործողությունների ծրագիրը, կա՛մ նահանջել Հոմս, ասել են երկու աղբյուրներ: Արդյունքում Հալեպը գրոհի մեկնարկից երկու օր անց անցել է խմբավորումների վերահսկողության տակ։
Պնդվում է նաև, որ սիրիական բանակի բազմաթիվ ստորաբաժանումներ թերբեռնված են եղել։ Աղբյուրները հայտնել են, որ սպաները կաշառքի դիմաց ազատել են իրենց ենթականերին, ինչպես նաև վերցրել են նրանց աշխատավարձերը, գրում է «Կոմերսանտ»-ը։
Ավելի վաղ նախագահ Ասադը լքել էր երկիրը և 24 տարվա ղեկավարումից հետո ժամանել Ռուսաստան։ Դեկտեմբերի 10-ից Սիրիայում ղեկավարում է անցումային կառավարությունը։

Reuters: армия Асада бежала из-за деморализации и коррупции
Reuters сообщает, что агентство поговорило с десятками бывших военнослужащих Сирийской арабской армии, которые рассказали об отступлении войск бывшего президента Башара Асада. По словам собеседников агентства, армия бежала перед наступлением коалиции антиправительственных группировок из-за деморализации, а также возмущения коррупцией и отсутствия четких планов действий.
По словам двух источников, при наступлении исламистов на Алеппо правительственным подразделениям приказали самостоятельно разрабатывать план действий или отступать в Хомс. В итоге Алеппо перешел под контроль группировок спустя два дня после начала наступления.
Также утверждается, что многие подразделения сирийской армии были недоукомплектованы. Источники заявили, что офицеры отпускали подчиненных с дежурства за взятки, а также забирали их зарплаты, пишет "Коммерсант".
Ранее президент Асад покинул страну и прибыл в Россию после 24 лет правления. С 10 декабря в Сирии действует переходное правительство.