Սի Ցզինպինը չի մասնակցի Թրամփի երդմնակալությանը. #CBS News
Երեկ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինին հրավիրել է իր երդմնակալությանը, որը տեղի կունենա հունվարի 20-ին։ Սակայն Չինաստանի նախագահը միջոցառմանը չի մասնակցի։
Ինչպես հայտնում է CBS News-ը, երդմնակալությանը կմասնակցի ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպանն իր կնոջ հետ, ինչպես սովորաբար լինում է: Այնուամենայնիվ, Պեկինից ուրիշ պաշտոնյաներ նույնպես կարող են միանալ նրանց, ասել են CBS-ի աղբյուրները:
Սիի հրավերը, որը պաշտոնական դիվանագիտական խողովակներով չէ փոխանցվել, անակնկալի է բերել Պեկինին և ԱՄՆ դաշնակիցներին՝ հաշվի առնելով այս երկրների միջև առանց այն էլ լարված հարաբերությունները։

Си Цзиньпин не поедет на инаугурацию Трампа, - CBS News
Вчера стало известно, что избранный президент США Дональд Трамп пригласил лидера КНР Си Цзиньпина на свою инаугурацию, которая состоится 20 января. Однако председатель Китая на мероприятие не поедет.
Как сообщает CBS News, инаугурацию посетит посол Китая в США с женой, как это бывает обычно. Однако, по словам источников CBS, к ним могут присоединиться дополнительные официальные лица из Пекина.
Приглашение Си, которое передали вне официальных дипломатических каналов, застало врасплох Пекин и союзников США учитывая и без того напряженные отношения между странами.