«Խաղաղության պայմանագրի նախագիծը ներառում է 17 կետ, որից 15-ն արդեն համաձայնեցված է». Բայրամով
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագիծը ներառում է 17 կետ, որից 15-ն արդեն համաձայնեցված է։ Ինչպես հաղորդում է Vesti.az-ը՝ հղում անելով APA-ին, այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նրա խոսքով, մնացած երկու հոդվածների ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են։ Նախարարը նշել է, որ հետհակամարտային շրջանում երկու երկրները շարունակել են խաղաղ բանակցությունները և փաստաթղթի տեքստի շուրջ մտքերի փոխանակումը։
Բայրամովն ընդգծել է նաև, որ ադրբեջանական հանրությունը քաջատեղյակ է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում մեր երկրի նկատմամբ։
«Մենք Հայաստանից վճռական քայլեր ենք ակնկալում։ Վերջին շրջանում հայկական կողմից հնչող փաստարկները մեզ չեն կարող բավարարել։ Ավելին, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի վերջին որոշումը միայն բարդացնում է իրավիճակը։
Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում հղում կա Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո ընդունված մի փաստաթղթի, որում արձանագրվել են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Այս որոշումն էլ ավելի է սրում իրավիճակը»,- ասել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։

Проект мирного договора включает 17 пунктов, из которых 15 уже согласованы. Байрамов
Проект мирного договора между Азербайджаном и Арменией включает 17 пунктов, из которых 15 уже согласованы.
Как сообщает Vesti.az со ссылкой на АПА, об этом заявил журналистам министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
По его словам, работа над двумя оставшимися статьями продолжается. Министр отметил, что в постконфликтный период обе страны продолжили мирные переговоры и обмен мнениями по тексту документа.
Джейхун Байрамов также подчеркнул, что Азербайджанская общественность хорошо осведомлена о том, что в Конституции Армении содержатся территориальные претензии к нашей стране.
«Мы ожидаем от Армении решительных шагов. Аргументы, которые звучат с армянской стороны в последнее время, не могут нас удовлетворить. Более того, недавнее решение Конституционного суда Армении только усложняет ситуацию. В преамбуле Конституции Армении содержится ссылка на документ, принятый после провозглашения независимости Армении, в котором зафиксированы территориальные претензии к Азербайджану. Это решение еще больше усугубляет положение», — заявил глава внешнеполитического ведомства.