Մակրոնն ու Տուսկը կքննարկեն հակամարտությունից հետո Ուկրաինայում խաղաղապահների տեղակայման հարցը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հինգշաբթի օրը Վարշավայում կքննարկեն հակամարտության ավարտից հետո Ուկրաինայում խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու հնարավորությունը, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին։
Գործակալության զրուցակիցների խոսքով՝ Տուսկը և Մակրոնը «կդիտարկեն եվրոպական զորքեր ուղարկելու հնարավոր որոշումը՝ որպես կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում Ուկրաինան հզորացնելու վերաբերյալ քննարկումների մաս»։
Աղբյուրները նշել են, որ «խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու առաջարկը կախված կլինի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև հրադադարի համաձայնագրի ձեռքբերումից»։

Сегодня:   Четверг, 04 Декабря, 2025 года
Москва. 12 декабря. INTERFAX.RU - Президент Франции Эммануэль Макрон и польский премьер Дональд Туск в четверг в Варшаве обсудят возможность развертывания миротворческих сил на Украине после окончания конфликта, сообщает Bloomberg со ссылкой на осведомленные источники.
Как заявили собеседники агентства, Туск и Макрон "рассмотрят идею потенциальной отправки европейских военных в рамках обсуждения того, как укрепить Украину в краткосрочной и долгосрочной перспективе".
Источники отметили, что "предложение об отправке миротворческих сил будет зависеть от достижения соглашения о прекращении огня между Украиной и Россией".
Ранее Туск заявлял, что переговоры о достижении мира могут начаться этой зимой.
При этом офис президента Франции сообщил, что Макрон отправится в Варшаву, чтобы обсудить поддержку Киева в контексте переизбрания Дональда Трампа президентом США и председательства Польши в ЕС в первой половине 2025 года.