Մանրամասներ` Ալիև-Գուտերեշ հանդիպումից
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է COP29-ում Ադրբեջանի նախագահության կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել այս հարցում։ Ընդգծելով ՄԱԿ-ի քարտուղարության և ադրբեջանական պատվիրակության սերտ համագործակցությունը՝ Անտոնիո Գուտերեշն ասել է, որ ՄԱԿ-ը պատրաստ է լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի հաջող նախագահությանը։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ասել է, որ կմասնակցի նաև առաջիկայում կայանալիք՝ G20 միջոցառմանը և JOP-ի փակման արարողությանը։
Զրույցի ընթացքում նշվել է, որ СОР-ի այս տարվա օրակարգում ներառված էր ֆինանսական նպատակների թեման։
Նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանը կշարունակի ջանքերը տարբեր երկրների միջև կոնսենսուս գտնելու և համերաշխության հասնելու ուղղությամբ։ Հանդիպմանը ընդգծվել է կլիմայի գլոբալ փոփոխության թեմայի կարևորությունը, նշվել է, որ կլիմայի փոփոխության թեման հանդիսանում է «Ապագա գագաթնաժողովի» և ՄԱԿ-ի այլ փաստաթղթերի հատկապես առաջնահերթ խնդիրներից մեկը։

Ильхам Алиев встретился с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций (ООН) Антониу Гутерришем
Понедельник, 11 Ноября, 2024 года, 21:30
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций (ООН) Антониу Гутерришем.
Генеральный секретарь ООН передал поздравления по случаю председательства Азербайджана на COP29 и пожелал успехов в этой связи. Подчеркнув тесное сотрудничество между Секретариатом ООН и азербайджанской делегацией, Антониу Гутерриш заявил, что ООН готова оказать всестороннюю поддержку для успешного председательства Азербайджана. Генсек ООН сообщил, что он также примет участие в предстоящем в рамках СОР мероприятии G20 и церемонии закрытия СОР.
В ходе беседы было отмечено, что в повестку дня СОР в этом году включена тема финансовых целей.
Президент Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан и впредь продолжит усилия, направленные на поиск консенсуса и достижение солидарности между различными странами. На встрече было подчеркнуто значение темы глобальных климатических изменений, отмечено, что тема изменений климата является одним из особо приоритетных вопросов в документах «Саммита будущего» и других документах ООН.