Այսօր`   Չորեքշաբթի, 09 հոկտեմբերի, 2024 թ.
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննադատել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցային քաղաքականությունը։ Այդ մասին նա հայտնել է հոկտեմբերի 8-ին լրագրող Պավել Զարուբինի Telegram ալիքում հրապարակված տեսանյութում:
Ալիևի խոսքով, միջազգային հանրությունը պետք է կոնսոլիդացված դիրքորոշում ցուցաբերի այս հարցում։
«Արևմուտքի պատժամիջոցների քաղաքականությունն իրավունք չունի գոյություն ունենալու, հատկապես, երբ այդ պատժամիջոցներն անօրինական են և կիրառվում են բոլորովին անհիմն և ընտրովի։ Մենք կտրականապես դեմ ենք ցանկացած պատժամիջոցների և կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է համախմբված արտահայտի իր դիրքորոշումը»,- ասել է նա։
Ադրբեջանի նախագահն հիշել է, որ պատժամիջոցներ Բաքվի նկատմամբ կիրառվել են 1992 թվականին «Հայաստանը շրջափակելու շինծու մեղադրանքով, այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական տարածքները գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ»։
Սակայն պատժամիջոցները չեղարկվել են 2001թ.: Ալիևը նշել է, որ այն ժամանակ ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ էր օդային, ցամաքային և ծովային բեռները տարանցել Աֆղանստան։
«Եվ ամեն տարի Միացյալ Նահանգների նախագահը, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, իր որոշմամբ չեղարկում էր այդ պատժամիջոցները մինչև այն պահը, երբ ԱՄՆ-ն փախավ Աֆղանստանից։ Սրանից հետո մեր նկատմամբ կրկին պատժամիջոցներ կիրառվեցին։ Երբ ես նրանց (ԱՄՆ- խմբ.) մեղադրեցի երախտամոռության մեջ, կարծում եմ, որ սա ամենադաժան բառը չէ, որը կարելի է օգտագործել այս համատեքստում»,- եզրափակել է Ադրբեջանի ղեկավարը։

Президент Азербайджана Алиев раскритиковал проводимую США политику санкций
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подверг критике политику санкций Соединенных Штатов Америки (США). Об этом он заявил на видео, опубликованном 8 октября в Telegram-канале журналиста Павла Зарубина.
По словам Алиева, в данном вопросе международное сообщество должно продемонстрировать консолидированную позицию.
«Политика санкций Запада не имеет права на существование, тем более, когда эти санкции незаконные и налагаются совершенно необоснованно и селективно. Мы категорически выступаем против всяких санкций и считаем, что международное сообщество должно консолидировано выразить свою позицию», — сказал он. Президент Азербайджана заявил, что на Баку санкции были наложены в 1992 году «по надуманному обвинению в блокировке Армении в то время, когда азербайджанские территории находились под армянской оккупацией».
При этом санкции были сняты в 2001 году. Алиев отметил, что в тот период США было необходимо осуществлять транзит своих грузов воздушным, наземным и морским путями в Афганистан.
«И каждый год президент США независимо от партийной принадлежности эти санкции своим решением отменял до того момента, когда США бежали из Афганистана. После этого санкции против нас были вновь наложены. Когда я обвинил их (США — ред.) в неблагодарности, я считаю, что это не самое жесткое слово, которое можно использовать в данном контексте», — заключил глава Азербайджана.