Պուտինը և Ցզինփինը համատեղ հայտարարություն են ստորագրել
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինփինը բանակցություններից հետո ստորագրել են համապարփակ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության խորացման մասին համատեղ հայտարարություն: Արարողությունը տեղի է ունեցել Պեսկինի Ժողովրդական ժողովների տանը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով բանակցությունների արդյունքում, որոնք տևել են շուրջ 2,5 ժամ:
Բանակցությունների արդյունքներով ՌԴ-ի և ՉԺՀ-ի ներկայացուցիչները ստորագրել են միջկառավարական և միջգերատեսչական 10 փաստաթղթեր:
Իր ելույթի ժամանակ Ցզինփինը բանակցությունները որակել է որպես անկեղծ, բարեկամական և բովանդակալից: Նրա խոսքով՝ այն, որ Պուտինը երդմնակալությունից հետո իր առաջին այցը կատարել է հենց Չինաստան, «համոզիչ կերպով ցույց է տալիս անձամբ Պուտինի և ռուսական կողմի մեծ ուշադրությունը Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման վրա»։

Владимир Путин и Си Цзиньпин подписали документы о стратегическом взаимодействии
Президент России Владимир Путин и председатель КНР Си Цзиньпин подписали совместное заявление об углублении отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия после переговоров. Церемония состоялась в Доме народных собраний в Пекине по итогам переговоров двух лидеров в узком и расширенном составе, которые продлились около 2,5 часов.
Всего по результатам переговоров в Пекине представителями РФ и КНР было подписано 10 межправительственных и межведомственных документов.
Си Цзиньпин в своем выступлении назвал переговоры откровенными, дружескими и содержательными. По его словам, то, что Путин совершил свой первый президентский визит после инаугурации именно в Китай убедительно показывает большое внимание лично Путина и российской стороны к развивитию отношений с Китаем.