«Ռուսաստանը չի օգտագործում «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը»․ Գալուզին
Ռուսաստանը չի օգտագործում «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը, հանդես է գալիս ոչ թե որևէ կոնկրետ երթուղու ստեղծման, այլ Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ամբողջական ապաշրջափակման օգտին։ Այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Հենց դրանով է զբաղվում 2021թ․ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների որոշմամբ ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ 3 երկրների փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ։ Խմբի աշխատանքներն ընթացել են բնականոն հունով, զգալի հաջողություններ են գրանցվել։ 2023թ․ հունիսին 12-րդ նիստում համաձայնեցվել է ընդհանուր ըմբռնումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման և կազմակերպման վերաբերյալ։ Մենք գործնականում ձեռք ենք բերել համապարփակ, հավասարակշռված պայմանավորվածություն, սակայն գործընթացը դադարեցվել է՝ ոչ մեր մեղքով։ Արևմտյան երկրների ճնշման ներքո Երևանը որոշել է սառեցնել եռակողմ փոխգործակցությունը։ Անհրաժեշտ ենք համարում խմբի լիարժեք աշխատանքի վերականգնումը՝ ոչ միայն Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, այլև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար»,- ասել է նա։

Галузин: Россия не использует термин «Зангезурский коридор»
Россия не использует термин «Зангезурский коридор», выступает не за создание какого-то одного конкретного маршрута, а за полное разблокирование экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин в интервью российским СМИ: «Обращаю внимание, что мы не используем термин «Зангезурский коридор». Россия выступает не за создание какого-то одного конкретного маршрута, а за полное разблокирование экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Именно этим занимается созданная в 2021 году по решению лидеров России, Азербайджана и Армении трехсторонняя рабочая группа (ТРГ) под совместным председательством вице-премьеров трех стран. В ТРГ велась ритмичная работа, удалось добиться существенных результатов.
Так, на 12-м заседании группы в июне 2023 года было согласовано общее понимание относительно восстановления и организации железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном. Мы практически вышли на комплексную сбалансированную договоренность. Однако процесс застопорился не по нашей вине. Под давлением стран Запада в Ереване приняли решение заморозить трехстороннее взаимодействие и на данном треке. Считаем необходимым скорейшее возобновление полноценной работы ТРГ не только для разблокирования транспортно-коммуникационной системы Южного Кавказа, но и для установления устойчивого мира в регионе»․