Միրզոյանը և Բայրամովը հանդես են եկել հայտարարությամբ
Ադրբեջանն ու Հայաստանը համատեղ ջանքերով սահմանազատման շրջանակում ականազերծել են համապատասխան հատվածները, հստակեցրել աշխարհագրական կոորդինատները։ Այս մասին այսօր Ալմաթիում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նա նշել է, որ գրեթե ավարտվում է սահմանային սյուների տեղադրումը։
Բայրամովը հիշեցրել է նաև, որ Բեռլինում կայացած հանդիպումից հետո կողմերը կարծիքներ են փոխանակել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանն էլ հայտարարել է, որ Հայաստանը հակված է խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը: Նա նշել է բանակցային գործընթացում կառուցողական ներգրավվածությունը։
«Ավելին, մենք կարծում ենք, որ մենք չպետք է սահմանափակվենք խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, մենք կարող ենք ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունները տարածաշրջանում՝ այն ըմբռնումով, որ բոլոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքները կմնան այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են»,- ասել է Միրզոյանը։

Заявления Байрамова и Мирзояна
Азербайджан и Армения совместными усилиями разминировали соответствующие участки в рамках делимитации границы, уточнили географические координаты. Об этом министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил сегодня в Алматы.
Глава МИД отметил, что на участке границы практически завершается установка пограничных столбов.
Байрамов напомнил также, что после Берлинской встречи стороны обменялись комментариями по проекту мирного соглашения.
Арарат Мирзоян, в свою очередь, заявил, что Армения нацелена на мир, на подписание мирного договора.
«Мы вовлечены в переговорный процесс очень конструктивно», - подчеркнул он.
Мирзоян также отметил, что сторонам не стоит ограничиваться подписанием мирного договора.
«Более того, мы думаем, что нам не стоит ограничиваться подписанием мирного договора, мы можем еще пойти дальше: можем разблокировать все транспортные коммуникации в регионе с пониманием, что все транспортные инфраструктуры останутся под суверенитетом тех стран, по территории которых они проходят, и процедуры пересечения границ в обоюдном порядке», - подытожил армянский министр.