Գերմանիայում արգելել են ռուսական դրոշները, գեորգիևյան ժապավեններն ու խորհրդային արձանների մոտ երգերը
2436
Չորեքշաբթի, 08 մայիսի, 2024 թ., 22:00
Բեռլինի ոստիկանությունն արգելել է ռուսական սիմվոլիզմը հիշատակի միջոցառումներին, որոնք տեղի կունենան մայիսի 8-ին և 9-ին՝ ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 79-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, գրում է RBB24-ը:
Խոսքը Ռուսաստանի դրոշների, գեորգիևյան ժապավենների, ռուսական զինվորական համազգեստի, Ուկրաինա ՌԴ ներխուժման հետ կապված V և Z և այլ խորհրդանիշների մասին է։
Սահմանափակումները կվերաբերեն նաև խորհրդային արձանների մոտ երգերին։
Արգելքին արդեն արձագանքել է Գերմանիայում Ռուսաստանի դեսպանատունը՝ որոշումն անվանելով «անընդունելի և խտրական», «Ռուսաստանի և Գերմանիայի ժողովուրդների հետպատերազմյան պատմական հաշտեցման ոգուն հակասող»։

В Берлине запретили российские флаги, георгиевские ленты и военные песни 8–9 мая у советских памятников
2438
Среда, 08 Мая, 2024 года, 22:00
Полиция Берлина запретила демонстрировать российскую символику на памятных мероприятиях, которые пройдут 8 и 9 мая по случаю 79-й годовщины победы над фашизмом, пишет RBB24. Речь идет о флагах России, георгиевских лентах, российской военной форме, символах «V», «Z» и другой символике, связанной с вторжением РФ в Украину.
Ограничения будут касаться также военных песен у советских памятников.
На запрет уже отреагировали в российском посольстве в Германии. Там назвали данное решение «неприемлемым» и «дискриминационным», отметив, что ограничения противоречат «духу послевоенного исторического примирения народов России и Германии».