Էրդողանը չի սեղմել Նիդերլանդների վարչապետի ձեռքը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի սեղմել Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեի ձեռքը։ Ռյուտեն կարող է դառնալ ՆԱՏՕ-ի նոր գլխավոր քարտուղարը։
Ապրիլի 26-ին՝ Ստամբուլում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ավարտից հետո, Ռյուտեն ոտքի է կանգնել, որպեսզի սեղմի Էրդողանի ձեռքը, սակայն վերջինն անտեսել է այդ ժեստը։
Ռյուտեն Թուրքիա էր ժամանել՝ Էրդողանի հետ քննարկելու ՆԱՏՕ-ի ապագան, ինչպես նաև առկա հակամարտությունները: Նիդերլանդների վարչապետը Թուրքիային ՆԱՏՕ-ում կարևոր դաշնակից է անվանել՝ նշելով, որ երկիրը դաշինքում մեծությամբ երկրորդ ռազմական տերությունն է:

Эрдоган не подал руку Рютте
Турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган не подал руку премьеру Нидерландов Марку Рютте, который может стать новым генсеком НАТО. Видео опубликовано на платформе Youtube.
Ситуация произошла 26 апреля после завершения пресс-конференции в Стамбуле. Рютте встал, чтобы подать руку Эрдогану, но глава Турции проигнорировал этот жест.
Напомним, в Турцию Рютте приезжал, чтобы обсудить с Эрдоганом будущее НАТО, а также конфликты на Украине и в Газе. Премьер-министр Нидерландов назвал Турцию важным союзником в НАТО, указав, что страна является второй по величине военной державой в альянсе.