Հութիները բնապահպանական աղետ են հրահրել
Կարմիր ծովում նավթի հետք է առաջացել, երբ Եմենում հութի ապստամբները հարձակվել են բրիտանական Rubymar բեռնատար նավի վրա: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM)։
«Հութիների չհրահրված և անխոհեմ հարձակումը զգալի վնաս է հասցրել նավին, ինչի հետևանքով առաջացել է 18 մղոն երկարությամբ նավթային բիծ»,- գրել է CENTCOM-ը X սոցիալական ցանցում: Բեռնանավը տեղափոխելիս է եղել ավելի քան 41.000 տոննա պարարտանյութ:
Դրա վրա հարձակումը կարող է հանգեցնել բնապահպանական աղետի: Բացի այդ, հութիների գործողություններն սպառնում են ձկնարդյունաբերությանը և սննդամթերքի ներմուծմանը:
Rubymar-ը բելիզյան դրոշով նավարկելիս է եղել ԱՄԷ-ից Բուլղարիա։ Հրթիռակոծության արդյունքում նավը լրջորեն տուժել է, անձնակազմը տարհանվել է և տեղափոխվել մոտակա նավահանգիստ։

Хуситы спровоцировали экологическую катастрофу
В Красном море образовалось нефтяное пятно после атаки мятежников-хуситов "Ансар Аллах" в Йемене на британский сухогруз Rubymar. Об этом сообщило Центральное командование ВС США (CENTCOM).
"Неспровоцированная и безрассудная атака хуситов нанесла кораблю значительный ущерб, в результате чего образовалось 18-мильное нефтяное пятно", - написал CENTCOM в соцсети X. Сухогруз перевозил более 41 000 тонн удобрений.
Атака на него может привести к экологической катастрофе. Кроме того, действия хуситов угрожают рыбной промышленности и импорту продовольствия.
Rubymar следовал под флагом Белиза из ОАЭ в Болгарию. В результате обстрела судно получило серьезные повреждения, экипаж был эвакуирован и доставлен в ближайший порт.